Dernekkırı'da davul zurnalı yıkım

Adapazarı ilçesinde, 1999 Marmara depremi sonrası yapılan Dernekkırı prefabriklerinde yıkım başladı.

Davul zurna eşliğinde yapılan yıkımlarda konuşan Adapazarı Kaymakamı Dr. İsmail Gündüz, bölgenin zaman içinde yeniden 7 köyün mera alanı olarak kullanıma açılacağını söyledi.

Davul zurnalı kutlama

260 prefabrik konutun bulunduğu Dernekkırı’nda TOKİ tarafından yaptırılan dairelere çıkan 160 hak sahibinin prefabrik konutları yıkılıyor. Deprem zamanı depremde evleri yıkılan vatandaşlar için yapılan ancak zamanla Roman vatandaşların ikamet ettiği yer haline gelen Dernekkırı’nda yıkım başladı. Her yıkımda yaşanan gerginlik yerine Dernekkırı’nda davul zurnalı kutlama yapıldı.

"17 Ağustos\'tan kalma miras"

Davul zurna eşliğinde oynayan Roman vatandaşlar kendilerine ev çıkmadığını, ev çıkması halinde kendilerinin de alandan ayrılacaklarını söyledi.
Adapazarı Kaymakamı Dr. İsmail Gündüz yaptığı açıklamada, burasının 17 Ağustos’tan kalma bir miras olduğunu belirterek şunları söyledi: "14 yıldır insanlarımız sağlıksız şartlarda burada yaşıyor. Valiliğimiz bu konuya el attı. Burada yaşayan 160 vatandaşımıza konut verildi. Bu aileler bugünlerde taşınacaklar. Onun programı. Bu vatandaşlarımız buradan taşınırken kalan evleri imha ediyoruz ki başkaları gelip buraları işgal etmesin. Bunlar sağlıklı konutlar değil sağlıksız konutlar. Suları kanalizasyonları her şeyleri sağlıksız. Allah göstermesin tedbir alınmadığı takdirde salgın hastalıklara yol açabilecek bir ortam burası. Biz bu ortamı yok ediyoruz. Güzel bir iş yaparken de bunu kutlayalım buranın havasına uygun bir şekilde kutlayalım dedik. Burada yaşayan vatandaşlarımızın çoğu Roman vatandaşlarımız. Roman vatandaşlarımızı buradan yolcu ederken Roman müziği eşliğinde yolcu edelim dedik.”

İkişerli daire olmak üzere 80 blokun kaldırılarak imha edileceğini kaydeden Kaymakam Gündüz, “Burası eskiden olduğu gibi yine 7 köyün merası olarak devam edecek. Geride kalan aileler için de evler yapılacak” dedi.

Roman vatandaşların okulla ilgili sıkıntılarını dinleyen Kaymakam Gündüz, bu sene yine aynı okullarında çocukların eğitime devam edeceklerini seneye bu bölgedeki çocukların Çökekler’e taşımalı eğitime gideceklerini söyledi. Yapılan açıklamanın ardından Kaymakam Gündüz davul zurna eşliğinde vatandaşlarla vedalaştı.
9 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]