Denizhan Özer ile Dünya sanat turu

Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) tarafından düzenlenen “Denizhan Özer İle Dünya Sanat Turu” isimli söyleşi, GSF Gizem Frit Amfisi’nde gerçekleştirildi.

Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin ilgiyle izlediği söyleşiye, ünlü sanatçı Denizhan Özer konuşmacı olarak katıldı. Çağdaş Sanat hakkındaki deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Özer, küratörlük ve eserleri hakkında bilgiler verdi.

Uluslararası Çanakkale Bienali’nin kuruluşu hakkındaki deneyimlerini öğrencilere aktaran Özer, “ Çanakkale’de bir bienal oluşturma fikrini belirttiğimde, bana hep yeni binaları gösterdiler. Bende özellikle eski bir bina olmasını istedim. Bana gösterdikleri binanın bölgesinin çok tehlikeli olduğunu söylemelerine rağmen, ben yine de orayı seçtim” dedi. Mahalle kahvehanesine giderek bölge insanına kurulacak olan bienal hakkında bilgiler veren Özer, “Bölgede bulunan kahvehaneye giderek, böyle bir fikrim olduğunu, burada neler yapılacağı hakkında bilgiler verdim. Mahalleli tarafından da bu durum olumlu karşılandı” diye konuştu.

Sanatın sadece fırçayla, tuvalle olmadığını, sanatın her şeyle yapılabileceğini ifade eden Özer, “Sanat sadece burjuvaziye değil, sanat toplumun tüm kesimine hitap etmeli. Eğer insanlar sanatını izlemeye gitmiyorsa, bizler insanlara sanatı götürmeliyiz” dedi.

Katıldığı projeler ve projedeki eserler hakkında tanıtıcı bir sunum yapan Özer, “Dünyanın pek çok yerinde sanatçılar, toplu sanat alanlarının oluşturulduğu yerlerde çalışmalarını yapıyorlar. Sanatçılara, sanat siteleri, sanat kampüsleri gibi devasa büyüklükte alanlar sağlıyorlar. Dünyanın her yerinde herkes, kapılarını sanatçılara açıyorlar. Maalesef ki sanatçılara kapısını en az açan ülke Türkiye” şeklinde konuştu.

Seminer, Denizhan Özer’in soruları cevaplamasının ardından sona erdi.
8 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]