"Deney hayvanları laboratuvarı istemiyoruz"

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ramazan Akdemir, deney hayvanları laboratuvarı kurulacağını bununla birlikte yayın sayısının artacağını açıklamıştı. Bu açıklamaya tepki olarak change.org üzerinden bir imza kampanyası başlatıldı.  
 
Sakarya Üniversitesi Deney Hayvanları Laboratuvarının kurulmasını istemiyoruz başlığı altında yayınlanan kampanyanın 6 Bin'den fazla destekçisi var.
 
Muhattap olarak Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas'ın gösterildiği kampanyanın açıklaması şu şekilde;
 
"Birçok ülke ve firma hayvanlar üzerinde yapılan deneylere son verirken Türkiye yine geriye gidiyor. Sakarya Üniversitesi hayvanlar için işkencehane olan deney laboratuvarını kuracağını açıkladı.  Açıklamada hayvan türlerinden "Deney hayvanları" diye söz edilmesi dikkat çekti.
Deney adı altında yapılan işkencelerden bugüne dek birçok hayvan sakat kaldı, birçoğu da acılar içinde yaşamını yitirdi. 
Oysa ki hayvanların özgürlüğünün elinden alınmadan da bazı araştırmaların yapılmasının mümkün olduğu belirtiliyor. Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerle, cansız dokular üzerinde uygulanan hücre kültürü teknikleri ve bilgisayar simülasyonlarda yapılan deneylerle çok daha güvenli, verimli ve başarılı sonuçlar elde edilme şansı var. Klinik çalışmalar, in vitro araştırmalar, otopsi, pazarlama sonrası gözlem, bilgisayarda modelleme, epidemoloji ve genetik araştırmalar yine doğru sonuçlar veren seçenekler ve hiçbir canlı zarar görmüyor. Üstelik ekonomi açısından da hayvan deneylerine göre daha düşük maliyetler oluştuğu da ifade ediliyor.
Tabii tüm bunların ötesinde işin vicdansal boyutu da bulunuyor. Çoğu insan ürünü olan hastalıkları tedavi etmek veya çoğu sadece insanın ihtiyaçlarını gidermeye yönelik ürünlerin geliştirilmesi için bu deneyler yapılıyor. Ve bu deneylerde hayvanların özgürlüğü elinden alınıyor, hatta bazı canlılar hayatları boyu sadece bu laboratuvarlarda kullanılıyorlar. Bu deneylerde akıl almaz acılara maruz bırakılıyorlar.
Alternatifleri varken tüm ilgili kurum, birim, şirket ve yöneticileri hayvan deneylerinden vazgeçmeye çağırıyoruz."
 
 

gıda analiz laboratuvarı
7 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]