Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yetkileri Genişletildi!

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Cumhurbaşkanı'nın sigaradanalınmakta olan asgari maktu vergi ve otomobillerden alınmakta olan özel tüketim vergisini artırma yetkisi genişletildi. Bu karara göre Cumhurbaşkanı'nın söz konusu vergileri 3 katına kadar artırmaya yetkisi olacak.

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Vergi Usul Kanunu, Meclis Genel Kurulunda, kabul edilerek yasalaştı.

YENİ KANUNDA BULUNAN YENİLİKLER

Yeni kanun ile birlikte sağlığa zararlı tütün ürünleriyle mücadelede etkinliğin artırılması ile otomotiv sektöründe oluşabilecek fiyat dalgalanmalarına uygun vergileme yapılabilmesi, günün ekonomik, mali ve sosyal ihtiyaçlarına göre hızlı ve esnek karar alınabilmesi için Özel Tüketim Vergisi Kanunu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tanınmış olan yetki değişiyor.

Kanundaki ll sayılı listede bulunan mallar için belirlenen oranları ve oranlara esas özel tüketim matrahlarının alt ve üst sınırları 3 katına ve lll sayılı liste B cetvelindeki mallar için asgari maktu vergi de 3 katına çıkarılabilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mevcut yetkilerine göre, söz konusu kalemlerde vergiyi 1 katına kadar artırma yetkisi vardı.

1 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]