Çöl tozu uyarısı yapıldı, pencereleri kapalı tutun

Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten Marmara başta olmak üzere birçok bölgeyi 'çöl tozu' konusunda uyardı.
Yoğun sağanak ve kar yağışıyla geçen Mart ayı sona erdi, Nisan kapıda. Havalar ısınacak mı, önümüzdeki günlerde havalar nasıl olacak diye merak edilirken uzmanlar, yurt genelinde sıcaklıkların artacağı bilgisini paylaştı.

Bu bilginin yanı sıra kritik bir uyarı da Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten'den geldi. Özellikle Marmara, Ege, Batı Karadeniz ve Batı Akdeniz'i uyaran Ökten tarih verdi, 'pencerelerinizi kapalı tutun' dedi.

EV İÇLERİ TOZLA DOLABİLİR

Ökten "Perşembe günü tüm Marmara geneli, Batı Karadeniz, Ege ve Batı Akdeniz pencerelerini kapalı tutmalı. Çöl tozu çok yoğun olacak. Ev içleri tozla dolabilir. Çöl tozu Perşembe ve Cuma olmak üzere 2 gün etkili olacak. Cumartesi günü havadaki çöl tozları tamamen yok olacak..." ifadelerini kullandı.

PERŞEMBE GÜNÜ GELİYOR

Ökten "Perşembe günü Türkiye'ye çöl tozları geliyor. Ülkemize gelen çöl tozları Libya çöllerinden gelmektedir. Çöl tozları tarım için gereklidir. İçerisinde vitaminler ve mineraller barındırır. Gübre görevi görür. Balıklara inci, yılanlara zehir, insanlara şifadır..." dedi.

'KIRMIZI' SEVİYE RİSK

Ökten "Nisan ayının ilk günü Lodos'un etkisiyle sıcaklıklar 20 dereceyi geçecek. Ufukta kar görünmüyor. Değişim olması durumumda bilgilendirme yapacağım... Mart ayının son günü yoğun çöl tozu etkili olacak. Özellikle Ülkenin batısında gökyüzü kahverengi olacak. Astım hastaları tedbirli olmalı. İstanbul için Kırmızı seviye çöl tozu riski var..." diye konuştu.
 

1 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]