Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Büyükşehir Karasu'dan cankurtaranları geri çekiyor

Karasu Belediyesi sahilde cankurtaran hizmetinin kendileri tarafından sağlanmasına karar verdi. Büyükşehir, Karasu'da cankurtaranlarını geri çekecek. Başkan Ekrem Yüce, ilçe belediyesinin yükün altından kalkamayacağı uyarısında bulundu. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen 38nci madde ile Karasu Belediyesi kendi sınırları içerisinde sahil hattında tek yetkili olmak istedi. Başkan Yüce mecliste “cankurtaran, dalgıç gibi hizmetlerin altından kalkamazsınız” diyerek uyarılarda bulundu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısı gerçekleşti. Toplantının gündem maddeleri arasında yer alan 38 nci madde kafaları karıştırdı. “İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının, Karadeniz Kıyı Protokolü hükümleri çerçevesinde Kaynarca, Karasu ve Kocaali kıyı şeridini kapsayan alanların Kaynarca ve Kocaali kısmının, hasılatın % 4’ünün belediyemize ödenmesi karşılığında işletme hakkının BELPAŞ’a devri, Karasu sınırlarını kapsayan alanın ise kıyı protokolünün yetkileriyle birlikte işletme ve işlettirme haklarının Karasu Belediyesine devrine ilişkin 05.05.2022 tarihli ve 45671 sayılı yazısı.”

Karasu Belediyesi’nin talebi ilçe sınırları içerisinde kalan Karadeniz sahilinde tek yetkili olma talebi oy birliğiyle kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ilçe belediyesinin kendi imkanlarıyla sürecin altından kalkamayacağına dikkat çekerek “Karasu Belediyesinin niye böyle bir talebi oldu bilemiyorum. Kaynarca, Karasu ve Kocaali ilçeleriyle birlikte bütünlüğün bozulmasını istemiyoruz. Ama Karasu Belediyesi bütünlüğün dışında hareket etmek istiyor. Biz cankurtaran, dalgıç, ekipmanlarımızı geri çekeceğiz. Buradan bir kere daha hatırlatmak istiyorum. İlçe belediyesi bu yükün altından kalkamaz. Bütünlüğü bozmayalım” dedi. 38 nci madde mecliste görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen madde gereğince, Karadeniz sahilinde Büyükşehir Belediyesi itfaiyesine bağlı, cankurtaran, dalgıç ve ekipmanların sezon açılırken kullanılıp kullanılmayacağı, Karasu Belediyesi, yaz sezonun açılacağı şu günlerde nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu?
 

1 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle