"Büyükşehir, 7 gün 24 saat online"

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Orhan Bayraktar, “Büyükşehir Belediyesi olarak yaşadığımız çağın teknolojilerini kullanarak vatandaşlarımızın hayatını çok daha kolay hale getirmeye çalışıyoruz. En büyük amacımız Büyükşehir Belediyemiz ile vatandaşlarımız arasındaki iletişimi sağlamak. Bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı olarak bize görev tanımını yapabilir misiniz? Belediyede üstlendiğiniz rol nedir?


Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı olarak bizim en önemli görevimiz hem belediye birimleri arasındaki iletişim ve koordinasyonu hem de belediye ile vatandaşlarımız arasındaki iletişimi sağlamaktır. Belediyemize bağlı tüm birimlerin veri iletişimini sağlamak üzere Network altyapısını kurulumunu ve işleyişini biz sağlıyoruz ve tabi ki bu iletişimin işler halde tutmak ve güvenliğini sağlamak da görevlerimiz arasında sayabiliriz. Bununla birlikte Kent Bilgi Sistemi/Coğrafi Bilgi Sistemi Çalışmaları kapsamında yer alan Büyükşehir Belediyesi Müdürlükleri, İlçe/il kademe belediyeleri ve kamu kurum/kuruluşlarına teknik destek hizmetinin verilmesi ve koordinasyonun sağlanması için de yine çalışmaları biz yapıyoruz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin teknolojik altyapısı için yapılan yatırımlardan bahsedebilir misiniz?

Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi yakından takip ediyor ve son imkânları kullanıyoruz. Sunucularımız tamamıyla kendi bünyemizde bulunuyor. Sunucular konusunda hızlı, etkin ve güvenli bir altyapı sunuyoruz. Birimlerin aynı çatı altında olmaması nedeniyle Network konusunda yine son teknolojinin gerektirdiği tüm bileşenleri kullanarak birimler arası iletişimi etkin bir şekilde yönetiyoruz. Ayrıca itfaiye ve zabıta teşkilatımızın yoğun kullandığı ve afet anında vazgeçilmez olan Telsiz sisteminde de yine son teknolojinin getirdiği Dijital Telsiz Sistemi’ni kullanmaktayız.

Büyükşehir Belediyesi’nin şeffaflığı konusunda biriminizin oynadığı rol nedir?

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı olarak her ay yapılan meclis oturumlarını web sitemiz üzerinden canlı olarak yayınlamakta ve kayıt altına almaktayız. İsteyen vatandaşlarımız web sitemiz üzerinden meclis oturumlarını canlı olarak izleyebilirler. Aynı şekilde kurumumuzun yaptığı ihaleleri de web sitemiz üzerinden canlı olarak yayınlamaktayız. Bu şekilde belediyemizin birçok konuda şeffaf olmasını sağlayarak, vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz.

Büyükşehir olarak hangi platformlarda etkinsiniz?

Büyükşehir Belediyesi olarak Android ve İOS platformlarında mobil uygulamalarımız ile vatandaşlarımıza her an bir cep telefonu kadar yakınız. Ayrıca www.sakarya.bel.tr adresinden ve sosyal medya uygulamaları ile vatandaşlarımız belediyemizden haberdar olabilirler.

Büyükşehir Belediyesi içerisinde birimler arası iletişimde nasıl bir rol üstleniyorsunuz?


Biz, bir nevi köprü görevi görüyoruz. Belediye birimlerimizin yazılım taleplerini karşılarken, öncelikle birimlerin iş süreçlerinin analizi gerçekleştiriliyor. Sonrasında ise iş akışlarına yönelik en uygun veritabanı modeli oluşturularak yazılım sürecini başlatırız. Tabii tüm bu süreç esnasında birimlerin işlemleri çakışabilir. Biz de bilgi işlem ekibi olarak bu birimlerin arasında en makul çözüm yolunu belirleyerek, bu işlemlerin farklı birimlerce tekrarlanıp işgücü kaybının önüne geçiyoruz diyebiliriz.
6 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle