"Bernarda Alba’nın Evi" çok beğenildi

6 yıl önce
Sapanca Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla, Sapanca Kültür ve Tiyatro Topluluğu(Saküt) tarafından, Yönetmen Cemal Karaağaç’ın yönetiminde Sapanca Turizm Fakültesi Salonu’nda sergilenen, İspanyol Yazar Federico Garcia Lorca’nın ölümsüz eseri ‘’Bernarda Alba’nın Evi’’ adlı oyun seyredenler tarafından çok beğenildi.
 
Oyunu seyredenler, Sapanca gibi küçük bir ilçede amatör oyuncularla sahneye taşınan büyük bir oyunu, çok üstün bir yorumla izlediklerini belirterek, oyunu kesinlikle büyük kentlerde izledikleri tiyatro eserlerinin verdiği bir tatla izlediklerini ifade ettiler.

Saküt Oyuna, Ünlü Tiyatro Sanatçısı Can Gürzap’ın Danışmanlığı’nda Hazırlandı

Türk Tiyatrosu’nun duayen sanatçılarından Can Gürzap’ın danışmanlığında oyunu hazırladıklarını vurgulayan, oyunun yönetmeni ve Sapanca Bld. Basın, Yayın ve Hlk. İlş. Müdürü Cemal Karaağaç, oyunun klasik yapısından dolayı ve oyun yazarı Federico Garcia Lorca’nın estetik düşüncesine saygı gereği hazırlık sürecinin uzun sürdüğünü belirtti. Oyunun başlamasından önce, ülkemizin geleceği adına terörle mücadele sırasında yaşamını yitiren şehitlerimiz için yapılan saygı duruşunu da oyuna gelen tiyatro severler çok takdir ettiler.

Bernarda Alba’nın Evi Çok Üstün Bir Yorumla Sahneye Taşındı

İspanya kırsalında beş kızı ile birlikte, ölen eşinin kesinlikle uzun sürmesi gereken yasını tutmaya and içen Bernarda Alba’nın baskıcı kişiliğinin kızları üzerindeki olumsuz etkileriyle açılan oyunda, kızlarının hepsinin köyün en yakışıklı erkeği Pepe El Romana’ya aşık olmalarını anlamaları, aralarındaki düşmanlık duygularını gün yüzüne çıkarır. Eski eşinden dolayı yüklüce bir mirasa sahip olması yüzünden Pepe El Romana fırsatçılığıyla Bernarda’nın en yaşlı kızına talip olur ve sonrasında kızlar ölesiye çekişmeye başlarlar. Oyunun sonunda Bernarda Alba, sözde tüm dirayetine rağmen kızları üzerindeki hakimiyetini hala elden kaçırmadığına inanmaktadır. Pepe’ye duyduğu aşk nedeniyle en küçük kız Adela’nın intiharıyla herkes yıkılır.

Oyuncular Yorumlarıyla Lorca’nın Etkisini Büyüttüler

Bernarda Alba’nın Evi’ne bireysel sahne performanslarıyla çok şey katan oyuncular ise Gülden Tamsü Şirin, Güldeniz Şirin, Ebru Medet, Sevim Gölge, Bilgen Gölge, Ece Gölge, Sevde Poyraz, Sevgi Poyraz, Serap Anınmış, Hüma Hande Macaroğlu, Sümeyye Özen, Burçin Korkmaz, Serap Yılmaz, Cem Ersin, Ecrin Duman, Ayşe Gür ve Birsen Yılgür oldu. Oyunun müzik ve ışıklama çalışmasını ise Çağrı Turgay Ustaoğlu üstlendi.

Başkan Yılmazer ve Yardımcıları Osman Gür ve Özcan Yavuz’a Çok Teşekkürler

Sapanca’da Dünya Tiyatrosu’nun dev bir eserinin sahneye taşınması konusunda katkılarından dolayı Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer ile Başkan Yardımcıları Osman Gür ve Özcan Yavuz’a minnet duyduklarını ifade eden oyun yönetmeni Cemal Karaağaç, Sapanca’ya kültürel ve sanatsal anlamda vizyon katacak çabaları daima sürdüreceklerini belirterek, oyuna katkıda bulunan herkese ve seyircilere özel bir teşekkürü de ihmal etmedi.