Belediyeden fuhuş gerekçesiyle apart düzenlemesi

sakarya çevre düzenlemesi
8 yıl önce
Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, Serdivan İlçe Belediyesi\'nin \'fuhuş ve farklı amaçlarla kullanıldığı\' gerekçesiyle konutlara 80 metre sınırı getirmesi kararına tepki gösterdi. Gürpınar "Apartlarda olanlar büyük evlerde olmuyor mu?" diye sordu. 

Sakarya Üniversitesi\'nde bu yıl 82 bin öğrenciye yönelik kiralanan yaklaşık 2 bin apart dairenin bulunduğu Serdivan İlçesi sınırları içinde konut amaçlı yapılacak dairelere 80 metrekareden küçük olmama koşulu getirildi. Serdivan Belediyesi\'nin bu kararına  gerekçe olarak, apart dairelerin \'fuhuş ve farklı amaçlar için kullanılması\' gösterilirken, bu yapılara yönelik standart belirlenmesi ve buraların amacı dışında kullanımının önüne geçilmesi olduğu savunuldu.

Farklı algılar
İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, Serdivan Belediyesi\'nin aldığı kararın apartlarda kalan üniversiteliler üzerinde farklı algılara neden olduğunu söyledi. Gürpınar, apartlara yönelik standart belirlenmesi ve amacı dışında kullanımının önüne geçilmesi girişimlerini eleştirerek, "Apartlarda oturan insanları zan altında bırakacak söylem ve girişimler doğru değil" dedi. 

Ortada sorun varsa bunu çözmesi gerekenlerin farklı çözüm yolları içerisinde olmalarını isteyen Gürpınar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fuhuş sadece dar yerde mi yapılıyor. Geniş yerde daha rahat yapılır. Gerekçe çok kötü. \'Apartlarda gayri ahlaki işler oluyor\' deniyor ve \'Apartlar kötü\' diye lanse ediliyor, acilen tedbir alınması gereken bir konuymuş gibi görülüyor. Büyük konutlar kontrol ediliyor da apartlar mı kontrol edilemiyor? Bizim bilmediğimiz bir engel varsa büyük evler için de koysunlar. Apart daireler en fazla öğrenci ve küçük aileler tarafından tercih ediliyor. Tercih nedeni; az eşya alması, bakım ve temizliğinin kısa sürede yapılması ve ısınmasının kolay olması. Tüm bu kolaylıklar için tercih nedeni iken, farklı adlandırmak doğru değil."

Bakanlık araştırma istedi
Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise apartlarla ilgili olarak, apartların öğrencilerin gelişim ve eğitimi için uygun olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

"Öğrencilerin ortak mekanların yer aldığı ortamlarda kalmaları gerekir. Apart konusu gündeme geldiğinde Aile ve Politikalar Bakanlığı üniversitemizden apartların sosyolojik etkileri konusunda bir araştırma yapılmasını istedi. Üniversitemize bağlı Sosyoloji Bölümü bu konuda çalışmalara başladı. Öğrencilerle görüşüp apartlarla ilgili bilgilerini alıyorlar. Araştırma sonucu ay sonunda bakanlığa teslim edildiğinde Türkiye\'deki apartların sosyoloji etkileri de ortaya çıkmış olacak."