Bayındırlık ve İskan Bakanı Adapazarı'nda

Adapazarı Fotokopi Servisi
Adapazarı
14 yıl önce

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak, "Gençlerin yerel yönetimler tarafından desteklenmesi için gençlik ve kadın meclislerini kurduk. Üniversitelerde gençlik konseyleri kurulmasını zorunlu hale getirdik" dedi.

AK Parti Sakarya Gençlik Kolları Kongresi'ne katılan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak, Türk halkının tarihinde ilk defa üst üste 3 defa Türkiye'nin büyüdüğünü gördüğünü söyledi.

AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanlığı'nın 2. olağan kongresi, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Eflan Dursun, Yasin Dalay, Musa Adıyaman'ın listelerinin yarıştığı kongreye, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Sakarya Milletvekilleri Erol Aslan Cebeci, Hasan Ali Çelik, Recep Yıldırım, Ayhan Sefer Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, İl Başkanı Yusuf Alemdar ve çok sayıda partili katıldı.
AK Parti olarak gençlere büyük önem verdiklerini anlatan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak, "Dün Kadınlar Günü'nü kutladık. AK Parti olarak kadınlara önem veriyoruz. Biz Türk kadınının yükselmesini, Türk milletinin yükselmesi olarak görüyoruz. Meclis'teki kadın sayısının oranını yüzde 4'lerden yüzde 9'lara çıkarmak buna iyi bir örnektir. Türk milletinin yarısı 28 yaşından ufak. Bu değerlendirilmesi gereken güzel bir fırsat. AK Parti olarak en dinamik gençlik kollarına sahibiz. Çünkü AK Parti gençliği, dinamik, aktif ruhunu temsil ediyor. AK Parti Türikiye'nin geleceğe dönük ümitlerini temsil ediyor" dedi.

Değişemeyen, gelişemeyen siyasetçilerin bu ülkenin gençliğini anlayamayacağını anlatan Özak, şöyle konuştu: "Şimdi bizim farkımız burada ortaya çıkıyor. Başta Başbakanımız olmak üzere gençlerimizi çok önemsiyoruz. Biz gençlere güveniyoruz. Gençlerin aktif katılımını siyasetin ve demokrasinin güvencesi olarak görüyoruz. Gençlerin siyasete girmesi için seçilme yaşını düşürdük. Gençlerin yerel yönetimler tarafından desteklenmesi için gençlik ve kadın meclislerini kurduk. Üniversitelerde gençlikkonseylerinin kurulmasını zorunlu hale getirdik."

Türkiye'nin AK Parti iktidarı döneminde dünyanın 17. Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi haline geldiğini anlatan Özak, sözlerine şöyle devam etti: "Türk milleti tarihinde ilk kez 3 kez üst üste büyümeye şahit oluyor. 1993-2002 yılları arasında ortalama yüzde 2.6 büyüyen Türkiye ekonomisi, 2003-2007 yılları arasında yılda ortalama yüzde 7.3 oranında büyüyerek bir rekora imza attı. 2002 yılında 36 milyar dolar olan ihracat 2007 yılında 106 milyar dolara vurdu. Kişi başına düşen milli gelir 7 bin 500 dolar oldu.10 bin dolarlık hedefe daha erken varacağız inşallah. Göreve geldiğimizde 23 milyar dolar olan IMF'ye olan borcumuz, bu yıl 6.9 milyar dolara düştü. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü olan 1923 yılında Türkiye'yi gelişmiş ilk 10 ülke arasına sokacağız. Türkiye'nin önü açıktır."

BAŞÖRTÜSÜ MESELESİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli de maalesef üniversitelerde başörtüsü konusunda yaşanan farklı uygulamaları görüp üzüldüklerini söyledi.

Birilerinin özgürlükler üzerine gösterdiği tahammülsüzlükleri, provokasyonları üzüntüyle karşıladığını anlatan Dişli, şöyle konuştu: "Biz sadece özgürlüklerin önünü açmak istiyoruz. Ama herkesin, herkesimin özgürlüklerine saygı gösteriyoruz. Yaşamak bir ağaç gibi hür, bir orman gibi kardeşçesine. Türkiye'nin liderine sadece Türk halkı değil, dünya halkları sahip çıkıyor. İşte en son yaptığımız Kuzay Irak operasyonunda ilk defa tüm dünya kamuoyunu arkasına almış bir Türkiye, askerimizin çok büyük başarısıyla, gereken sürede gereken dersi vererek, girdi ve operasyonları yaptı. Türkiye'nin reytingi arttı." Yabancı sermaye girişinde ülkemizin 7. sırada olduğunu anlatan Dişli, sözlerine şöyle devam etti: "Tabii ki sıkıntılarımız var. Halkın içindeyiz. Esnafın, çiftçinin sıkıntısını duyuyoruz. Ama dünyada da bir gerçek var. Amerika durgunluğa girmiş durumda. Dünyanın en büyük bankası sayılan City Bank 15 milyar dolar zarar açıkladı. Sermaye, Arap dünyasından, İslam dünyasından Çin'inden Rusyası'ndan blokaj karşılığında kredi almaya başladı. ABD'de yaşanan kriz, bir de Avrupa'ya sıçrama korkusu olunca, tabiiki psikolojik olarak ekonomimizi etkiliyor. Maalesef sadece siyasi kavga üreterek, pozisyonlarını korumaya çalışanların, ekonomilerin psikolojileri üzerine oluşturduğu negatif bir hava var."
Türkiye'nin AK Parti'ye güvendiğini anlatan Dişli, sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a güveniyor. İnşallah dünyadaki bu krizi de ülkemize getirmeden aşağacağız. Önümüzdeki günlerde Başbakanın açıklayacağı çok önemli projeler olacak. Bunlardan bir tanesi GAP Projesi. Büyük yatırım projeleri olacak. Bu sıkıntıyı da hep birlikte aşacağız" diye konuştu.
Konuşmaların ardından oylamaya geçildi.

İHA