Başkan Yıldız'dan kurbanlık hayvan sahiplerine uyarı

Türk Veteriner Hekimler Birliği Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kurbana yönelik üretim yapan üreticileri ette ilaç kalıntısı konusunda uyardı.

Yıldız, "Bir kısım ilaçların etteki arınma süresi 45 günü bulabiliyor. Kurban yaklaştıkça arınma süresi daha kısa olan ilaçları tercih etmeliyiz." dedi.

Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, ette kalıntı yapan ilaçların genelde antibiyotikler, antiparaziter ve hormon ilaçları olduğunu kaydetti. Yasal arınma süresi nedeniyle oda üyesi veteriner hekimlerin tavsiyelerine mutlaka riayet edilmesi gerektiğini belirten Yıldız, "Bu tavsiyeler yasal bir zorunluluktur. İnsanlara sattığınız kurbanlıklar zehir deposu olmasın. Kendinizin tüketmediği eti (kurbanlık hayvanı) başkasına satmayınız. Kurban kesecek vatandaşlarımız imkanı varsa alacağı hayvanı serbest bir veteriner hekime hastalık yönünden muayene ettirsin. İmkanları mevcutsa mutlaka kesimden sonra kurbanınızın post mortem muayenesini serbest bir veteriner hekime yaptırınız." tavsiyesinde bulundu.
7 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]