Baro “Sağlığımız tehdit altında!”

7 yıl önce

Sakarya Barosu Sağlık Hukuku Merkezi, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajda sağlık çalışanlarının özverili bir insanlık hizmeti verdiği, çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiği, aksi halde toplum sağlığının tehdit altında olduğu vurgulandı.

Sakarya Barosu Sağlık Hukuku Merkezi’nin yayınladığı mesaj aynen şöyle:

“Özverili bir insanlık hizmeti veriyorlar”


Oldukça zor ve meşakkatli çalışma koşullarına sahip olan doktorlarımız yalnızca gündüzleri hastanelerde değil, 24 saatlik zaman dilimi içerisinde yolda, sokakta ya da oturduğu binada dahi insanlara hayati müdahalelerde bulunmakta ve hayatımızın sağlıklı bir şekilde idamesi için özverili bir insanlık hizmeti ortaya koymaktadır.

“Hepimizin sağlığı tehdit altında”

Doktor ve sağlık çalışanlarımızın bu özverili çalışmalarına rağmen kamudaki performans baskısı, kötü muamele, yıldırma, şiddet tehdidi gibi durumlar kabul edilebilir bir durum değildir. Kendi görevleri olmayan işleri dahi yapmaya zorlanmaları, iş güvencesiz taşeron sistemleri, her gün başka bir semt polikliniğine yapılan rotasyonlar, Polikliniklerde günde 80-100- 150 hasta bakılması, 36 saat kesintisiz çalışma, 7 gün 24 saat icap nöbeti gibi bütün bu ağır çalışma koşulları bizleri ziyadesiyle üzmekte ve esasen bu olumsuz şartlar hepimizin sağlığını tehdit etmektedir.

“Şartlar düzelirse sağlığımız teminat altında olur”


İnsanüstü bir gayretle çalışan sağlık çalışanlarımızın çalışma koşullarının acilen düzeltilmesini arzu etmekteyiz. Zira ancak bu şartların düzeltilmesi halinde sağlığımız ve geleceğimiz teminat altında olacaktır.

“Şükran ve teşekkür borçluyuz”

Bu gün münasebetiyle tüm doktor ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor ve Baromuz adına şükran ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ve tüm bu olumsuz şartlara rağmen iyiki varsınız diyoruz, zira sizler olmasaydınız bizler böyle sağlıklı ve mutlu olamazdık”