Barbarosoğlu: "Güçlü Olan Ayakta Kalır"

Öğrenme güçlüğü olan çocukları…
sıcak suyu olan yurtlar
14 yıl önce
Gazeteci Yazar Fatma Barbarosoğlu, sömürgeci devletlerin işgal gerekçesi olarak kadınların sosyal hayattaki yerini ön plana çıkardıklarını ve bunun örneklerinin Afganistan ve Irak'ta görüldüğünü söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği ''Türkiye'de kadınların tarihi, tarihin kadınları'' konulu panele katılan Barbarosoğlu, 19. yy'dan itibaren sömürgeciliğin kadınlarda kullanılarak meşrulaştırılmaya çalışıldığını belirtti. Sömürgecilik anlayışının temelinde Sosyal Darwinizm'in ''Güçlü olan ayakta kalır'' düşüncesinin yattığını kaydeden Barbarosoğlu, öncelikle bu anlayıştan hareketle Avrupa devletlerinin güçsüz ülkeleri sömürdüğünü dile getirdi.

İkinci dönemde ise medeniyetleşme kriterinin kadınların sosyal hayattaki varlığı meselesine dönüştürüldüğünü vurgulayan Barbarosoğlu şunları söyledi: "Böylece sosyal hayatta kadınlar varsa o toplum medeni, kadınlar yoksa o toplum gayri medeni anlayışı ortaya çıkıyor. Lütfen Afganistan işgalini hatırlayınız. Burkalı Afgan kadınlarını ve coğrafya dergilerinde küçük kız çocuklarının kapağa taşınmasını hatırlayınız. İşgali meşrulaştırmak amacıyla bunu yapıyorlar. Irak işgalinden önce de bütün gündem kadınların ezilmişliğini ön plana çıkarıyorlardı."