Balıkçıların barınak sorunu çözülüyor

Karasulu balıkçıların uzun zamandır sorun yaşadığı Balıkçı Barınağı Projesi için çözüm adımı Milletvekili Mustafa İsen'den geldi. Tarım Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı bürokratları ile bir araya gelen Prof. İsen, "Balıkçı Barınağı Projesi'ni 2018 yatırım programına aldırarak hem balıkçılarımızın barınma sorununu ortadan kaldırmayı hem de Karasu'muzun kıyı erozyonu sorununu çözmeyi planlıyoruz." dedi.

Prof. İsen, Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bürokratları ile bir toplantı düzenledi. Toplantıda Karasu ilçesinin kıyı erozyonu sorunu ve balıkçı barınak projesi ile ilgili ayrıntılı görüşme yapan İsen, sorunun 2018 yatırım programı sonrasında çözüme kavuşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Kıyı Erozyonu ve Taşkın Riski Kalkacak

Toplantı sonrası değerlendirmelerde bulunan İsen, "Karasu balıkçı barınağı projesi uzun zamandır Karasulu balıkçılarımızın çilesi haline gelmişti ve bu mesele bize dile getiriliyordu. Proje ile ilgili toplantımızın ilkini yaptık, ayrıntılar değerlendirilip bir toplantı daha yapacağız. Konumu itibariyle Batı Karadeniz'in en önemli balıkçılık merkezi olan Karasumuzda faaliyet gösteren balıkçılarımızın barınma ihtiyacını karşılayacak bu proje ile Sakarya Nehrimizin denize çıkış ağzında kum birikimi önlenecek ve taşkın riski ortadan kaldırılacak. Sahilde meydana gelen kıyı erozyonu da önlenmiş olacak." diye konuştu.

Canlılar Zarar Görmeyecek

Proje kapsamında yapılan çalışmada deniz canlılarının zarar görmeyeceğini aktaran İsen, "Profesörlerimiz, deniz canlılarımız zarar görmesin diye çalışmalar yapıyor. Balıkçı Barınağı Projesi hayata geçtikten sonra yat limanı konusunda da hazırlığımız olacak." ifadelerini kullandı.

5 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]