Aydınlar Ocağı Sakarya barosunda

Aydınlar Ocağı Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Cerrahoğlu ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan’ı makamında ziyaret ettiler.

Dernek ve çalışmaları hakkında bilgi veren heyet, Aydınlar Ocağı olarak Sakarya genelinde Sivil Toplum Kuruluşlarına bir dizi ziyaret gerçekleştirdiklerini belirttiler. Bu ziyaretler kapsamında şehrimizin sorunlarının konuşulduğu, görüş alış verişinde bulunulduğunu ifade eden heyet STK’lar olarak bu paylaşımların şehrimizin ve ülkemizin gelişmesi açısından önem teşkil ettiğini belirttiler.
Ülke olarak zor günler geçirdiğimizi belirten Dernek Başkanı Yrd. Doç Dr. Cerrahoğlu birlik beraberliğimiz için ülke menfaatleri doğrultusunda buluşarak herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

“BAĞIMSIZ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ”
Baro Başkanı Av. Zafer Kazan da ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek : “Stk’lar ülkemizin en büyük ihtiyacı. Günümüzde gerçekten bağımsız sivil toplum örgütlerinin sayısının ne kadar az olduğu düşünüldüğünde sizler bu anlamda ciddi bir ihtiyaca cevap veriyor bu boşluğu dolduruyorsunuz. Aynı zamanda hukukun, demokrasinin devamının en büyük dayanağıdır sivil toplum kuruluşları. Bu anlamda da ülkemiz demokrasisine katkıda bulunuyorsunuz. Faaliyetlerinizi Türk Toplumunun yapısı, temel değerleri üzerine şekillendirirken geleceği öngören çok verimli çalışmalara imza atıyorsunuz.” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

 “SİVİL VE ÖZGÜR BİR SES”
Artık sivil toplum dediğimiz kuruluşların birçoğu, ya siyasetin güdümünde ya da bir cemaatin etkisinde. Buradan çıkan ses sivil ve özgür bir ses değil sahibinin sesi oluyor. Ülkemizde gerçek anlamda bağımsız sivil toplum örgütleri olabilseydi eğer şu an bulunduğumuz noktada olur muyduk? İçeriği düşmanlık olmayan ama çok farklı ve bağımsız, özgür seslerin konuşabildiği ortak paydalarda buluşabildiği bir kültüre ihtiyacımız var.
“AYDIN OLMAK”
Başkan Kazan sözlerine şöyle devam etti; “Oysa bu toplumun gerçekten idealist insanlara ihtiyacı var. Haksızlıkla hukuksuzlukla, eşitsizlikle, adaletsizlikle mücadele eden ve bunu bir yaşam tarzı haline getiren insanlara ihtiyaç var. Aydın olmak bunu gerektirir. Toplum için hedefleri olan, yarınlar için idealleri olan, geleceğin nesilleri için hayalleri olan, okuyan, düşünen, yazan ve düşüncelerini korkusuzca paylaşan cesurca ifade eden insanlardır “aydın insanlar”…”

“HERKES ÖLÜR AMA HERKES YAŞAMAZ”
“Aydın insan korkusuzdur. Zira O bilir ki ‘herkes ölür ama herkes yaşamaz’ ”sözlerinin ardından nazik ziyaretleri için Aydınlar Ocağı Heyetine teşekkür eden Baro Başkanı Av. Zafer Kazan’a günün anısına Dernek Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Cerrahoğlu tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.
7 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle