Ayaş - Sapanca İpek Yolu Turizm Koridoru oluşturulacak

Ankara, Bolu ve Sakarya\'nın bazı ilçelerini kapsayan İpek Yolu Turizm Koridoru\'nun oluşturulması ve bölgedeki turizmin geliştirilmesine yönelik protokol imzalandı.

Ankara, Bolu ve Sakarya\'nın bazı ilçelerini kapsayan Ayaş-Sapanca İpek Yolu Turizm Koridoru\'nun oluşturulması ve bölgedeki turizmin geliştirilmesine yönelik, Ankara Kalkınma Ajansı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve İpekyolu Belediyeler Birliği (İPEKBİR) arasında protokol imzalandı.

MARKA\'dan yapılan yazılı açıklamada, 9 ilçeyi kapsayan İpek Yolu Turizm Koridoru\'na ilişkin yol haritasının belirlenmesi amacıyla daha önce çeşitli çalıştaylar gerçekleştirildiği anımsatılarak, buradaki katılımcıların önerileri doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Kalkınma Ajansı, MARKA, ve İPEKBİR koordinasyonunda rapor hazırlandığı kaydedildi.

Rapordaki eylem planlarının gerçekleştirmek üzere üç kurum arasında protokol imzalandığı dile getirilen açıklamada, Ayaş-Sapanca İpek Yolu güzergahında turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi ve tarihi dokunun korunmasının planlandığı bildirildi.

Açıklamada, imzalanan protokolle söz konusu güzergahtaki kültürel, tarihi ve doğal varlıkların turizme kazandırılmasının amaçlandığı belirtilerek, "Bölgede geceleme sayısının, turizmcilik bilincinin artırılması ve alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilmesi konularında yapılacak çalışmalar için bakanlık, ajanslar ile İPEKBİR arasında iş birliği eylemler bazında planlanmıştır" denildi.

Protokol törenine, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İka, İpekyolu Belediyeler Birliği Başkanı ve Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, Göynük Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin, Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman ile Göynük Belediyesi meclis üyeleri, İpekyolu Belediyeler Birliği\'ne üye belediye temsilcilerinin katıldığı kaydedildi.

8 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]