AÖL Sınavında Toplu Kopya!

Çevrim içi gerçekleştirilen ve 20 Aralık’ta sona erecek olan Açık Öğretim Lisesi sınavlarının ilk 6 gününde kopya girişiminde bulunan 60 bin öğrencinin sınavı iptal edildi. Kopyacı öğrenciler, 2 yıl boyunca Merkezi Sistem Sınavlarına alınmayacak.
Açık Öğretim Lisesi 1’inci dönem sınavları, çevrim içi ortamda 9 Aralık’ta başladı ve 20 Aralık’a kadar devam edecek. Açık Öğretim Lisesi’nde kayıtlı olan 1 milyon 207 bin 930 öğrencinin yaklaşık 600 bini sınavlarına girdi. Sınavların 11 günlük erişim süresi henüz dolmamışken, yani süreç devam ederken, sınav sırasında kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin sınavları iptal ediliyor. Edinilen bilgiye göre, sınavın başladığı 9 Aralık’tan beri kopya çektiği anlaşılan 60 bin öğrencinin sınavı iptal oldu. Bunun yanı sıra, sınavlara girmeye devam eden öğrencilerden kopya girişiminde bulunanların sistem tarafından anında belirlenerek, bunu yapanların sınavlarının geçersiz sayıldığı bildirildi. Sınav ekranını ve sorularını internet üzerinden paylaşanlar da tespit edilerek ilgili komisyon tarafından sınavları iptal edildi.
Uygulama üzerinden sınav sorularını paylaştılar
Sınav sırasında bilgisayarda, sınav penceresi dışında başka herhangi bir pencere açılamıyor. Ayrıca arka planda çalışan ve internet bağlantısı kullanan uygulamalar varsa bunlar da kapatılıyor. Başka bir program, tarayıcı veya sayfa açılması halinde öğrenciye uyarı mesajı verilerek, açılan sayfanın kapatılmaması durumunda öğrencinin o derse ait sınavı iptal ediliyor. Fakat öğrenciler sınava girdiği bilgisayar ekranı dışında, örneğin cep telefonlarıyla sınav ekranındaki soruların fotoğrafını çekip Telegram uygulaması üzerinden birbirleriyle paylaşıyorlardı. Sınav sorularının paylaşılmasıyla grupta hazır bekleyen öğrenciler, sınav sorularını ortaklaşa çözüyorlardı.
2 yıl boyunca sınavlara alınmayacaklar
Sınav esnasında başka ekrana geçenlerin o derse ait sınavları sistem tarafından iptal edilirken bakanlık, sınav ekranını ve soruları internet üzerinden paylaşanları da tespit etti. Gözlemciler Komisyonu tarafından bu kişilerin mevcut sınava ait tüm dersleri iptal edildi. Ayrıca bu adaylardan, öğrenim çağı dışında olanlar, 2 yıl boyunca Merkezi Sistem Sınavlarına alınmayacak.
3 ay önce
AÖL Sınavında Toplu Kopya!
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle