Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Anatomiden etkilendi, hayatını vücut geliştirmeye adadı

Sağlık meslek lisesinde anatomi dersinden etkilenerek başladığı vücut geliştirme sporunda Türkiye şampiyonu olan hemşire Ahmet Yüksel, ülkesini uluslararası arenada temsil etmeye hazırlanıyor.

Yüksel, 20 yıldır yaptığı vücut geliştirme sporunun insan anatomisini bozmadığını, aksine bireyleri sağlıklı yaşam standartlarına kısa sürede kavuşturacağını savundu.

Söz konusu sporu 13 yıldır profesyonel anlamda yaptığını belirten Yüksel, "Sağlık meslek lisesi mezunuyum. Vücut geliştirme işine lise yıllarındayken başladım. 2001 yılından itibaren de profesyonel anlamda icra ediyorum. Vücut geliştirme yarışmalarında farklı kategorilerde derecelerim oldu" diye konuştu.

Vücut geliştirme sporunun kendisi için hayat tarzı haline geldiğini kaydeden Yüksel, şunları dile getirdi:

"Lisede aldığım özellikle anatomi dersi, beslenme, vücudun yapısı ve kas sistemi gibi konular, beni çok etkilemişti. Vücut geliştirmenin belirli periyot ve iltizam içinde yapılmasının sakıncasını görmediğim için vücut geliştirme sporu alanında çalışmalara başladım. Spor yapmak için gerekli vakti her zaman bulabiliyorum. En önemlisi de hem mesleğimi hem de sporumu plan doğrultusunda yapabiliyorum. Sporun özel hayatıma olumlu katkıları oluyor. Kendimi çok iyi hissetmemi sağlıyor."

Yüksel, vücut geliştirmede en önemli etkenin beslenme olduğuna dikkati çekerek, sağlıklı bedene ancak sağlıklı beslenmeyle kavuşabileceğini söyledi.

Amacının vücut geliştirme sporundaki yanlış ön kabulleri kırmak olduğunu anlatan Yüksel, "Hangi egzersiz hareketini yapıyorsak tekniğini bilmemiz gerekiyor. Bilinçli olarak ağırlık kaldırma işlerini yapmazsak kas zedelenmesi, yırtılması hatta ileriki yıllarda bel fıtığı gibi sonucu daha ağır sağlık problemlerinin yaşanması muhtemeldir. Kısacası hangi hareketi neden yaptığımız çok önemli. Bunlara dikkat ettiğimiz zaman vücuda yarar sağlar. Amacınız vücudunuzu forma sokmak, sağlıklı görünüme kavuşmaksa uzman kişilerin yardımıyla bunu kısa zamanda başarmanız mümkün" ifadesini kullanıldı.

"Fazla ağırlık kaldırmak vücudu geliştirmez"

Yüksel, fazla ağırlık kaldırmanın vücudu geliştirmediğini savundu.

Doğru yapılacak her sporun vücudu geliştirdiğine işaret eden Yüksel, "Fazla ağırlık kaldırmak vücudu geliştirmez. Maalesef bu sporda bilinen en çok bilinen yanlış, \'ne kadar antrenman yaparsam, o kadar vücudumu geliştirim\' mantığının yaygın olmasıdır" şeklinde konuştu.

Yüksel, Türkiye ikincisi olarak ilk derecesini 2000 yılında aldığını belirterek, geçen yıl ekimde de Türkiye şampiyonu olduğunu sözlerine ekledi.
9 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle