Altın Fiyatları El Yakıyor

Üst üste rekor kıran altın fiyatları el yakıyor. Düğünlerde takı ve tasarruf aracı olarak kullanılan çeyrek altının fiyatı 90 liraya ulaştı. Kapalıçarşı esnafı işlerin durmasından dert yanarken, kadınlar altın günlerini iptal etmeye başladı.

2009'un en gözde yatırım araçlarından biri de hiç kuşkusuz altın oldu. Yılbaşından bu yana hızla tırmanan ve tarihinin en yüksek seviyesine çıkan altın fiyatları son günlerde hafif değer kaybetse de fiyatlar hâlâ el yakıyor. Uluslararası piyasalarda onsu bin 39 dolar seviyesinde işlem göre 24 ayar altının Türkiye'de gram fiyatı ise 55 lira düzeyinde bulunuyor. Fiyatlardaki hızlı tırmanış nedeniyle altın talebi durma noktasına geldi. Kapalıçarşı esnafı iş yapamamaktan dert yanıyor. Fiyatların mevcut seviyesinden kimsenin alım ya da satım yapmak istemediğini, çeyrek altının 90 lirayı aştığını belirten esnaf, kadınlar arasında popüler olan altın günlerinin bile artık yapılmadığını belirtiyor. Önceki yükselişlerde altın yerine çay, şeker, detarjana yönelen kadınların, bu kez daha stabil durumdaki dövizi tercih ettikleri gözleniyor. Düğün ve sünnetlerde altın yerine para takılmaya başlandığından dert yanan Kapalıçarşı esnafı, fiyatlardaki artışın fonların spekülatif hareketinden kaynaklandığını savunuyor.

700 $'A İNEBİLİR

Para ve Altın Piyasası Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de Kapalıçarşı da işlerin durgunluğunu hatırlatarak, "Altındaki yükseliş tamamen uluslararası fonların spekülatif hareketinden kaynaklandı" dedi. Spekülatif hareketin faiz artırımı sinyallerinin gelmeye başlaması ile birlikte biteceğini söyleyen Yıldırımtürk, altının önce 900, ardından da 700 dolara kadar gerileyeceğini öngördü.

Altın
test grup yayınları kitap fiyatları
13 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]