Almanyalı Gurbetçinin Cenazesi Sakarya'da Defnedildi

Almanya'nın Hamburg şehrinde tedavi gördüğü hastanede öldükten sonra yakınlarına haber verilmeden yakılmak üzere iken ailesinin uğraşları sonrasında bulunan gurbetçi Vasfi İpçioğlu'nun cenazesi, getirildiği Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde yakınlarının gözyaşları arasında toprağa verildi.

Alınan bilgiye göre, Almanya'nın Hamburg şehrinde terzilik yaparak geçimini sağlayan Vasfi İpçioğlu (70), prostat kanseri tedavisi görme amacıyla yattığı Othmarschen Hastanesi'nde 7 Ocak 2010 tarihinde hayatını kaybetti. Şahsın cenazesi, yakınlarına ulaşılamadığı gerekçesiyle yakılmak üzere iken bir komşusunun yardımı ile son anda kurtarıldı. Komşularının yakınlarına haber vermesi üzerine hastaneden alınan cenaze, uçakla İstanbul'a, oradan da kara yoluyla memleketi Sakarya'nın Adapazarı ilçesine getirildi. Adapazarı Yağcılar Mahallesi Kaya parsellerine getirilen cenaze, burada bir süre bekletildi. Yaşlı adamın kızı Bilge İpçioğlu bu sırada gözyaşlarına boğuldu. Burada yapılan duanın ardından cenaze, Osmanlılar Camii'ne getirildi. Öğlen namazı sonrasında kılınan cenaze namazının ardından cenaze, Güneşler Mezarlığı'na götürülerek toprağa verildi.
Vasfi İpcioğlu'nun yeğeni Osman İpcioğlu, amcasının uzun yıllardır Almanya'da yalnız yaşadığını ifade ederek, "Amcam tedavi olmak için hastaneye yatmış, ancak hayatını kaybetmiş. Bize de kimse bu konuda ulaşmadı. Ocak ayında Türkiye'ye gelmesi gerekiyordu. Gelmeyince biz Almanya'da bulunan dostlarımıza haber verdik ve durumunu sorduk. Daha sonra acı haberi aldık. Amcam öleli 42 gün olmuş. Ama bizim haberimiz yoktu. İrtibat kurduğumuz gün, amcamın cesedini sahipsiz olduğu gerekçesiyle yakacaklarmış. Türk
konsolosluğu bu konuyla ilgili bize hiçbir bilgi vermedi. Amcamın cesedini son anda yakılmaktan kurtararak Türkiye'ye getirdik"
dedi.
Elart sakarya bayi
Sakarya
12 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]