Akyazılı Semra'nın katilinden pes dedirten talep

Kelebekler Vadisi'nde 400 bin liralık ferdi kaza sigortası için Akyazılı hamile eşi Semra Aysal'ı kayalıklardan iterek ölümüne sebep olan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Hakan Aysal tekrar yargılanacak.


Fethiye Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Hakan Aysal'ın eşi üzerine parça parça 119 bin TL kredi çektirdiği ve olaydan kısa bir süre önce de eşine 400 bin TL değerinde ferdi kaza sigortası yaptırdığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Hakan Aysal hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Gözaltına alınan Hakan Aysal tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hakan Aysal hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle 'kasten öldürme', 'tasarlayarak öldürme' ve 'gebe olduğu bilinen kadını öldürme' suçlarıyla dava açıldı. Geçtiğimiz günlerde tamamlanan davada Aysal, ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı. Sanık Aysal karara itiraz ederek dosyayı istinafa taşıdı.

KARAR BOZULDU

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi kararında vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğinin incelendiği belirtildi.

Yapılan incelemede, sanık Hakan Aysal'ın yargılama sürecinde gördüğü tedaviye ilişkin tüm evraklarının ilgili hastanelerden temini ile akıl hastalığı olup olmadığının belirlenmesi için gözlem altına alındığı vurgulandı.

Sanık Aysal'ın İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilerek Gözlem İhtisas Dairesi'nde gözlemlenmesinden sonra cezai ehliyeti olup olmadığı konusunda İstanbul Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu'ndan rapor aldırılması, ardından İstanbul Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'nin raporu ile İstanbul Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu'nun raporları arasında çelişki olduğu takdirde sanık Hakan Aysal'ın akıl hastası olup olmadığının İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. Üst Kurulundan alınacak raporla belirlenmesi gerekirken bunun yapılmadığı belirtildi.

Bu nedenle kararın hukuka aykırı olduğu belirtilerek yerel mahkeme tarafından verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bozuldu. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulan karar Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Hakan Aysal, önümüzdeki günlerde yeniden hakim karşısına çıkacak.

Sabah'tan Ceyhan Torlak'ın haberine göre, 2018 yılı Haziran ayında tatil için önce İzmir'e ardından ise Muğla'ya giden 7 aylık hamile muhasebeci Semra Aysal (33) ve eşi Hakan Aysal (41), tatillerinin son gününde Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Kelebekler Vadisi'ne gitti. Burada kayalıklardan düşerek hayatını kaybeden 7 aylık hamile Semra Aysal'ın ölümünü şüpheli bulan ağabeyi Naim Yolcu, savcılığa olayın araştırılması için başvuru yaptı.