Aksakallar Konseyi Azerbaycan'da toplanacak

azerbaycan
7 yıl önce
AK Parti Sakarya Milletvekili ve Aksakallar Konseyi Türkiye Temsilcisi Mustafa İsen, yarın Azerbaycan'da düzenlenecek Aksakallar Konseyi toplantısına katılacak. 

Türk dünyasındaki önemli sorunların ele alınacağı ve eylülde Kazakistan'da düzenlenecek "Türk Dünyası'nda Enformasyon ve Medya İşbirliği" konferansının ön görüşmelerinin yapılacağı toplantı, Azerbaycan'ın Gebele kentinde gerçekleştirilecek.

Türk Cumhuriyetleri arasındaki çok taraflı iş birliğini geliştirmek amacıyla Türkiye'nin girişimiyle 1992'de Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirveler Süreci başlatılmıştı.

Ortak tarih, kültür, kimlik ve dil birlikteliğinden kaynaklanan derin ve güçlü kardeşlik bağları çerçevesinde güçlü platform teşkil eden Zirveler Süreci'nin kurumsallaşmasıyla Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarafından 2-3 Ekim 2009'da Nahçıvan'da düzenlenen 9. Zirve sırasında imzalanan Nahçıvan Anlaşması neticesinde Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin kurulması kararlaştırılmış, Devlet Başkanları Konseyi, Dışişleri Bakanları Konseyi, Aksakallar Konseyi, Kıdemli Memurlar Komitesi ve Sekretarya'dan oluşacak şekilde, 2010'da İstanbul'da gerçekleştirilen 10. Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi'yle hayata geçirilmişti.