Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Aile Hekimleri, hastanelerde nöbet tutacak

Sakarya Halk Sağlığı Müdürü Aydın Erdoğan Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı genelge doğrultusunda aile hekimlerinin de hastanelerde nöbet tutacağını söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Aydın Erdoğan, “09 Nisan 2014 tarihinde yayımlanan Sağlık Bakanlığının 2014/12 sayılı genelgesi doğrultusunda, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı hastanelerde nöbet tutacak” dedi.

Erdoğan, aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının hem mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeleri hem de hastanelerdeki hekim ve yardımcı sağlık pesoneli ihtiyacının karşılanması amacıyla bu kararın alındığını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yasal düzenleme ile aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının mesai sonrası veya hafta sonları ayda en az 8 saat hastane nöbeti tutması gerektiğini anlatan Erdoğan, ihtiyaca göre nöbet süresi ve nöbet sayısı artabileceğini söyledi. Erdoğan, “Aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının öncelikle görev yaptıkları ilçelerdeki hastanelerde nöbet tutmaları planlanmaktadır. Müdürlüğümüze bağlı olarak il merkezi ve ilçelerimizde toplam olarak 258 aile hekimliği birimi mevcut olup bu birimlerden 5 tanesinde hekim bulunmamaktadır. İl merkezinde yer alan ilçelerimiz olan Adapazarı’nda 70, Arifiye’de 10, Erenler’de 23, Serdivan’da 28 aile hekimi görev yapmaktadır. Hastanesi bulunmayan ve il merkezine oldukça yakın ve kolay ulaşılabilir konumda olan Söğütlü ilçesinde 4, Karapürçek ilçesinde 3 aile hekimi görev yapmaktadır. Bu 6 ilçemizde görev yapan toplam 138 aile hekimi öncelikle İl merkezindeki hastanelerimiz olan Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi, Yenikent Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Toyotasa Hastanelerinde nöbet tutacak şekilde planlama yapılmaktadır” dedi.

Nöbet tutulması öngörülen ilçeler

Diğer ilçeler Akyazı’da 24, Karasu’da 15, Kocaali’de 7, Kaynarca’da 7, Ferizli’de 7, Geyve’de 13, Hendek’te 20, Pamukova’da 8 ve Sapanca’da 10 aile hekiminin görev yaptığını ifade eden Erdoğan, “Bu İlçelerimizde görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının ise öncelikle görev yaptıkları bu ilçelerdeki hastanelerde nöbet tutmaları öngörülmektedir. İlçedeki hekimlerin sayısal açıdan yetersiz kalması durumunda ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği\'nin belirteceği ihtiyaç ve talep doğrultusunda merkezden ilçelere veya ilçeler arası görevlendirmeler de söz konusu olabilecektir Taraklı İlçemizde iki aile hekimi görev yapmaktadır. İl merkezine yaklaşık olarak 65 km uzaklıkta olan bu ilçemizde hastane bulunmamaktadır. Burada toplum sağlığı merkezinde görev yapan yardımcı sağlık personeli ve aile sağlığı elemanları tarafından acil sağlık hizmet taleplerinin karşılanması amacıyla toplum sağlığı merkezinde 24 saat esasına göre aktif nöbet tutulmaktadır. İlçede görevli iki aile hekimi ve bir toplum sağlığı merkezi sorumlu hekimi ayda 10’ar gün acil icap nöbeti tutmaktadır.

İlgili genelge gereği aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarımızın her birinin ayda en az 8 saat nöbet tutmaları gerekmektedir. Bu düzenleme ile ilk aşamada yaklaşık olarak 250 aile hekimi ve 250 aile sağlığı elemanının nöbet hizmetlerine katılması planlanmaktadır. Bunun yeterli olmaması halinde ise aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının yanı sıra; hastaneler, sağlık müdürlüğü ve halk sağlığı müdürlüğünün tüm hizmet birimleri ile idari birimlerinde görev yapan tüm hekim ve yardımcı sağlık personelinin nöbet hizmetlerine katılımı sağlanacaktır. Önümüzdeki bir-iki hafta içinde hayata geçirilecek olan bu uygulama sayesinde hastanelerimizin hekim ve yardımcı sağlık personeli eksikliği giderilmiş olacaktır” diye konuştu.
9 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle