Adapazarı Şeker Fabrikası satıldı

Yıldız Holding Adapazarı Şeker Fabrikası\'nı satın aldı. Türkiye\'nin en büyük gıda sanayicisi grubun \'şeker kotası\' engelini aşmak için bu satın almayı yaptığı tahmin ediliyor.

Türkiye\'nin önde gelen gıda sanayicilerinden Yıldız Holding (Ülker Grubu)  Adapazarı Şeker Fabrikası\'nı satın aldı. Adapazarı Şeker Fabrikası yöneticileri ile Yıldız Holding yetkilileri arasında anlaşma sağlandığı ve bugün devir teslim işleminin yapılacağı bildirildi. Yıldız Holding\'in bu satın almayı, gruba ait gıda sanayi şirketlerinin şeker ihtiyacını karşılamak için yaptığı tahmin ediliyor. Türkiye\'de 2002\'den beri şekerleme sanayinin kullandığı nişasta bazlı şeker üzerinde kota uygulamalarıyla kısıtlamalar yapılıyor.

İlk şeker fabrikalarından

1952 yılında kurulan Adapazarı Şeker Fabrikası, Cumhuriyet döneminde kurulan dört şeker fabrikasından sonra (Uşak, Alpullu, Turhal, Eskişehir) kurulan beşinci fabrika olma özelliği taşıyor. Türkiye de Anonim şirket statüsünde kurulan ilk şeker fabrikası olan Adapazarı Şeker Fabrikası, 1994 yılı başına kadar Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.\' nin iştiraki olarak faaliyetlerini sürdürdü.
Türkiye İş Bankasına ait hisselerinin Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından satın alınması nedeniyle, adı geçen şirketin bağlı ortaklığı olarak faaliyetini sürdüren fabrikada 1999 yılında deprem nedeniyle üretime ara verilirken, 2004\'te Özelleştirme İdaresine devredildi.

Asya Katılım Bankası\'ndaydı

2005 yılında kamuya ait yüzde 94.09 hisse Özelleştirme İdaresinden 45 milyon 750 bindolar bedel ile SS Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) tarafından satın alındı. APEK deprem nedeniyle büyük ölçüde hasar gören ve 7 yıl atıl kalan Adapazarı Şeker Fabrikasını tamir ederek yeniden üretime geçmesini sağladı. 24 Eylül 2012 itibarı ile şirketin APEK\'e ait yüzde 98.8 hissesi Asya Katılım Bankası\'na devredilmişti.

Satın almalarla gündemde

YILDIZ Holding son zamanlarda yaptığı satın almalar ile dikkat çekiyor. Son olarak Temmuz ayında 33 milyon lira kaşılığında Onurex\'i satın alırken, arkasından Derby Tıraş Malzemeleri ve Tokai çakmaklarının üreticisi Azmüsebat Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.\'nin yüzde 48.81\'ine 4.4 milyon liraya ortak oldu. Makine Takım\'ı 15.3 milyon liraya satın alan Yıldız Holding, 2011\'de de 600 milyon TL\'ye Şok marketlerini satın almıştı.

Kaynak: Haber7
Adapazarı Şeker Fabrikası’nın Yıldız Holdinge satış bedeli açıklandı. Asya Katılım Bankası AŞ'nin Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği yazıda satış bedelinin 182 milyon lira olduğu belirtildi.

Bankadan KAP’a gönderilen yazıda, fabrikanın 25 Eylül 2012 tarihinde devralındığı belirtilerek, şöyle denildi: "Adapazarı Şeker Fabrikası AŞ.'de (şirket) sahibi olduğumuz yüzde 98,8'lik hisse payı ve fabrikaya ait taşınmazların Yıldız Holding AŞ ve/veya iştiraklerine satılmasına ilişkin sözleşme imzalanmıştır. Bu kapsamda, hisse devri için ilgili mercilere izin başvuruları yapılmış olup, satış bedeli, izin sonrası devir tarihi itibariyle şirketin mali tabloları esas alınarak bulunacak alacak ve borçlarına ilişkin düzeltme değeri mahsup edilmek şartıyla 182 milyon TL olarak belirlenmiştir."

Marmara Depremi'nde hasar gördükten sonra 7 yıl çalıştırılmayan ve Özelleştirme İdaresi'ne devredilen fabrika, 45 milyon bedelle Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi'ne (APEK) satılmıştı. Kooperatif fabrikayı onararak yeniden şeker üretimine başlatmıştı. Daha sonra fabrikanın APEK'e ait yüzde 98,8 hissesi 2012 eylülünde Asya Katılım Bankası'na devredilmişti.
9 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]