Adapazarı Ekspresi meclise taşındı

28 Mart'tan sonra seferleri durdurulan Ada Ekspresi'nin ulaşıma açılmaması meclis gündemine taşıdı.

 

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tahsin Tarhan Adapazarı ile İstanbul arasında faaliyet gösteren Ada Ekspresinin akıbetini TBMM gündemine taşıdı.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istenen soru önergesinde bölge halkının mağduriyetine değinen Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti: “1899’dan beri, yani bir asrı aşan bir süredir Adapazarı ile İstanbul arasında günlük tren seferi var. Ada Ekspresi Sakarya, Kocaeli ve İstanbul Anadolu yakası sakinleri için ulaşımında bir geleneğin adıdır. Pek çok kişi işe ve okula bu trenle gelip giderdi. Ancak ne yazık ki bu sene 28 Martta tren seferleri Pandemi nedeniyle kaldırıldı. O günden beri bölgedeki vatandaşlarımızın yoğun talebine rağmen seferler yeniden başlatılmadı. TCDD sessizliğini koruyor.”

 

NEDEN FAALİYETE GEÇMİYOR

 

Ada Ekspresindeki sorunlar aslında pandemi öncesi dönemde de vardı. Şöyle ki, Adapazarı-İstanbul hattı günlük tren seferlerine YHT yol yapım çalışmaları gerekçe gösterilerek 1 Şubat 2012’de geçici olarak son verildi. Sakarya, Kocaeli ve İstanbul kentleri arasında yoğun bir şekilde yolcu taşıyan Ada Ekspres Treni 15. 3. 2019 tarihinde yeniden faaliyete geçti. Bu olumlu adımın etkisi çok sürmeden tren seferleri tekrar durduruldu. Tarhan’a göre, “Şehirler arası seyahat sınırlamaları kalkmasına ve toplu ulaşımda normale dönülmesine rağmen Ada Ekspresi faaliyete geçmedi. Bu tavrı anlamak mümkün değil. Tren seferlerinin yapılmaması nedeniyle ortada çok ciddi bir kamu zararı var. Dahası Adapazarı ve Kocaeli’nden İstanbul’a günlük otobüs seferleri devam ederken tren hattının çalıştırılmaması vatandaşın ucuza seyahat etme hakkını engelliyor. Otobüsle seyahat etmek istemeyen kişiler için tren her zaman makul bir seçenek. Bu seçenek neden vatandaşımızın elinden alınıyor?

 

Tahsin Tarhan'ın verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

1) Adapazarı-İstanbul tren seferleri yeniden ne zaman başlayacaktır?

2) Yüksek Hızlı Tren seferleri yapılıyorken, aynı hattı kullanan Ada Ekspres seferlerinin yapılmamasının teknik bir gerekçesi var mıdır?

3) Ada Ekspres trenlerinin seferden kaldırılması sonucu oluşan kamu zararı ne kadardır?

4) Seferden kaldırılan ekspreste kullanılan vagon ve lokomotifler hala TCDD envanteri içinde yer almakta mıdır?

5) Adapazarı ile İstanbul arasındaki otobüs seferleri devam ederken tren seferlerinin durdurulması kamu ulaşımını olumsuz bir şekilde etkilemiş midir?

Bosch car service Adapazarı
Adapazarı ders kitapları
2 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]