Acarlar Longozunu Besleyen Dere Siyaha Döndü

Gizli dere
dere kenaları
2 ay önce
Kaynarca ilçesinden başlayan ve Karasu ilçesinde bulunan 'saklı kalmış cennet' olarak adlandırılan Acarlar Longozu’nu besleyen dere siyaha büründü, vatandaş tepki gösterdi.
Türkiye'nin tek parça halinde olan en büyük longozu olma özelliği taşıyan Acarlar Longozunu besleyen Büyükyanık Mahallesindeki dere kirlilik nedeniyle siyaha büründü.
Dereye dökülen atıkların neticesinde siyahlığın ortaya çıktığını kaydeden mahalle sakini Korhan Sağır, daha öncelerinde yüzdüğü derenin durumuna çözüm bulunmasını istedi.
Derede çocukluğunda yüzdüğünü aktaran Korhan Sağır, “Burası Acarlar Longozunun büyük bir alanını çevreleyen bir bölge. Şuan bizim derelerimizin hali ortada. Biz çocukluğumuzda bu suda yüzerdik, bu suda eğlenirdik ve yüzmeyi de bu derede öğrendim. Tarlamı, ekinimi suladım. Ama şimdi bir şeyler üretip insanlara satabilmemiz için sulayabileceğimiz kanal bu yani. Ben bu suyla birlikte tarlayı sulasam ne hastalık varsa olduğu gibi benim ürünlerime geçecek. Dere simsiyah olmuş durumda. Balıklar ölüyor. Burası Acarlar Longozunun mabedi. Biz bu durumdan mahalle halkı olarak rahatsız ve şikayetçiyiz. Buralarla kim ilgileniyorsa gereğinin yapılmasını ve bu konuya bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.
1 / 1