Sapanca Fidan

Sapanca Fidan

Peyzaj, Bahçe Bakımı, Himalaya Sediri, Gold Rider, Batı Ladini, Aşılı Arizona, Smargrad, Alev Ağacı, Altuni Taflan, Fidan Çeşitleri

Adresler
Adresler 1
Seyfi Polat Cad. Yenimahalle Sapanca Sakarya Türkiye
Telefonlar
Telefonlar 1
Rank
200
Üyelik durumu
Özel üye

Hakkımızda

Dünyada ve ülkemizde nüfusumuzun artışı, yaşadığımız yerlerin çarpık şehirleşme ve sanayileşme ile birlikte bilinçsiz bir şekilde tüketim toplumu olunması, çevrenin bozulmasına sebep olmuştur. Bu sebeple hava, toprak ve suyun korunması tüm dünya ülkelerin en önemli ülke sorunu oluşturmaktadır.

Daha yeşil ve daha mavi bir ortamda yaşamayı hak eden insanlarımızın ağaç sevgisi ve çevre bilincinin her geçen gün artması yaptığımız işi severek ve heyecanla yapmamızı teşvik ediyor.

Ülke olarak fidan ithal eden ülke durumundan olmaktan çıkıp, fidan ihracatı yapan ülke haline gelmek için kurulan Sapanca Fidan çağın gerektiği tüm modern imkânlarla üretim yapmaktayız.

Dış mekân süs bitkisi yetişmesi için gerekli mikroklima ortamın var olduğu Sapancımızda siz değerli doğaseverlere hizmet için çalışacağız.

Gelecek nesillerimize daha yeşil bir ortam bırakmak dileğiyle…

Saygılarımızla…
Sait Altundağ

Fidan Çeşitlerimizden Bazıları

HİMALİYA SEDİRİ  (CEDRUS DEODORA)

Sıcak deniz iklimlerinde, güneşli ve yarı gölgelerde, kuru asidik topraklarda yetişir. Işık ağacı olup donlara duyarlıdır. Nem sever, kuru ve kireçli topraklardan kaçar, hızlı gelişme gösterir.

Budamaya gerek yoktur. Üretimi tohum, çelik ve aşı ile yapılır.

ARİZONA SERVİSİ  (CUPRESSACEAE)

Sıcak ve kurak iklimlerde yetişir. Işık ağacıdır. Toprak istekleri bakımından kanaatkârdır. Ülkemizde de yetiştirilir ve park, bahçelerde soliter yada 2-3’lü gruplar halinde kullanılır.

Budanmadan kullanılır. Üretimi tohumla ve aşı ile yapılır.

BATI (AVRUPA) LADİNİ (PICEA ABİES PINACEAE)

Ağır ıslak veya sıkı topraklarda sığ, gevşek topraklarda oldukça derine giden kök sistemi vardır. Nem isteği yüksek, ısı isteği azdır.. Gölge ağacıdır; fakat ona da Göknar kadar dayanıklı değildir. Kışları soğuk karaiçi iklimlerin ağacıdır. Kuru, nemli topraklarda yetişir.

Pramit ya da konik formları, dokuları ve renkleriyle çok, ilginç ve dekoratif bir ağaçtır. Park ve bahçelerde soliter ya da küçük gruplar halinde kullanılır.

Budamaya yatkındır ve yeşil perde (çit) tesisinde yararlanılır.

BATI MAZISI (SMARGARD)

Ilıman iklimlerde, bol güneşli (yarı gölge ) yerlerde ve kuru nemli topraklarda yetişir. Batağımsı ve soğuk yerlerde, derin ve gevşek balçık toprakları üzerinde iyi gelişir. Dumanlı ve kirli havalı yerler için pek önerilmez.

Çit ve yeşil perde tesisi için uygundur. Park ve bahçelerde küçük gruplar halinde ya da soliter olarak çevre düzenlemelerinde kullanılır.

Budamaya yatkındır. Üretimi tohum ve çelikle yapılır.

GOLD RİDER (LEYLANDİ MELEZ SERVİSİ), (CUPRESSOCYPARİS)

15 m boya çıkmaktadırlar. Toprak istekleri bakımından oldukça kanaatkârdırlar. Hava kirliliğine, kış soğuklarına ve ilkbahar donlarına karşı çok dayanıklıdırlar. Park ve bahçelerde çit bilgisi olarak da değerlidir.

Budanarak çit formu verilebilir. Makastan zarar görmez. Üretimi tohum ve çelikle yapılır.

ALEV AĞACI (PHOTINIA FRASERI)

Adını yapraklarının alev renginde olması ve rüzgârda yanan bir ateşi anımsatır.200 cm boyuna kadar büyüyen çalı ağacı çit yapımında aranılan bir bitkidir.

Güneş alan veya az gölgeli yerlerde yetişir.

Budanmaya gelen bir çalı grubu bitkisidir. Üretimi çelik ile yapılır.

ALTUNİ TAFLAN (EUONYMUS JAPONICA) 

2-3 m’ye kadar uzayabilen bir çalıdır.

Taflanlar soğuk yerlerde yetişebildiği gibi sıcak yörelere de uyum gösterirler. Islak topraklara, sıcağa, gölge ve güneşe toleransları ile kent bahçeleri ve sahil arazilerinde geniş kullanım yeri bulurlar. Güneşli ve yarı gölgeli, kuru ve rutubetlice yerlerde ve çeşitli topraklarda yetişebilirler. Ancak verimli, humuslu kil topraklarını tercih ederler.

Budanmaya nadiren ihtiyaç gösterirler. Çit olarak kullanıldığı durumlarda budanmaya ihtiyaç gösterir. Hassas olduğu için budama zamanına dikkat etmek gerekir. Üretimi yeşil çelik ile üretilir.

Diğer bitki çeşitlerimizi görmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.