Yuvacık Barajı ile Sapanca Gölü Bağlandı

Yuvacık Barajı ile Sapanca Gölü arasındaki su temin hattı devreye girdi. Çift hatlı çelik borularla Yuvacık Barajı ile Sapanca Gölü birbirine bağlandı. Proje hem su israfını hem susuzluğu önleyecek.

Sapanca Gölü ile Yuvacık Barajı arasındaki su temin hattı tamamlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, havzası küçük olduğu için kış aylarında gelen suyu tutamayan, yaz aylarında kentin su ihtiyacını karşılayamayan Yuvacık Barajı ile Sapanca Gölü arasındaki su temin hattını çalıştırdı.

Bünyesinde 39 milyon metreküp su bulunan Yuvacık Barajı’na yağışlar nedeniyle gelen fazla su, deniz yerine Sapanca Gölü’ne akıtılmaya başlandı. Tam kapasitesi toplam 50 milyon metreküp su alabilen Yuvacık, kış aylarında su israfına, yaz aylarında ise susuzluğa neden oluyordu.

Sapanca Gölü ile Yuvacık Barajı Arıtma Tesisi çift taraflı su takviyesi yapabilmek için çelik borularla birbirine bağlandı. 22 km’lik boru hattı 6 ayda tamamlandı. Öte yandan Kocaeli’nin içme suyunu karşılayan Yuvacık Barajı’nın özellikle yaz aylarında yetersiz olması durumunda, su akışı tersine çevrilecek. İhtiyaç olması halinde Sapanca Gölü’nden yılda 30 milyon metreküp su çekilerek, Yuvacık Barajı Arıtma Tesisi’ne akıtılacak.

Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacı bu sayede karşılanarak, olası sıkıntıların önüne geçilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ‘Sapanca Gölü havzası oldukça büyük. Barajdaki suyun tamamını göle aktarsak bile, su seviyesi ancak bir metre yükselir. Bu tatlı su denize akıtılıp, doğal kaynaklar israf ediliyordu. Şimdi Sapanca Gölü’nde koruma altına alınıyor. Yaz aylarında ise acil ihtiyaç halinde 30 milyon metreküp suyu geri alabileceğiz. Sapanca Gölü’nü yedek havza gibi kullanacağız’ dedi.

Star Gazetesi

14 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]