Yorulmaz, yılın “Biyografi” yazarı seçildi

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, kısa adı ESKADER olan Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği tarafından Biyografi dalında yılın yazarı seçildi. ESKADER Kültür Sanat ödüllerine Yorulmaz’ın geçen yıl yayımlanan “Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç” adlı çalışması ödüle layık görüldü.
 
Ödülü, şair Nurettin Durman’ın elinden alan Hüseyin Yorulmaz törende yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Üsküdarlı bir Türk kızının torunu olana Aliya İzzetbegoviç bundan 3-4 asır önce dünyaya gelseydi biz onu Sokollu Mehmet Paşa, Tiryaki Hasan Paşa olarak tanıyacaktık ve adı Ali İzzet Paşa olarak tarihe geçecekti. Ya da medresede okuduğu için ünlü bir şeyhülislam ve kadı olacaktı, biz onu Ali İzzet Efendi olarak yâd edecektik. Hatta eskilerin divan tertib ettiğini göz önünde bulundurursak, bugün Türk üniversitelerinde Bosnalı Sabit gibi, Hersekli Arif Hikmet gibi onun da şiirlerini okutacaktık.”
 
Ödüle layık görülen diğer bazı dallar ve ödül alan isimler de şöyle: Tiyatro dalında Zihni Göktay, Düşünce dalında İhsan Fazlıoğlu, Şiirde Zeynep Arkan ödül aldı. Kurum olarak Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, Derin Tarih dergisi adına Mustafa Armağan, TV filmi olarak Diriliş Ertuğrul ödüle layık görüldü. Ayrıca Üstün Hizmet Ödüllerini de Ertuğrul Düzdağ, Rasim Cinisli, Emin Işık ve Metin Eriş kazandı.
6 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]