YÖK Başkanı'ndan Danıştay Kararı Değerlendirmesi

"Biz ne yaptığımızı biliyoruz, planımız çok, sınav takviminde değişiklik olacağını sanmıyorum"

Danıştay'ın kat sayı kararını değerlendiren YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "Bu bizi çok fazla etkilemez. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Planımız çok. Tek endişem öğrencilerin olumsuz etkilenmesi. Öğrenciler çalışmalarına devam edip morallerini bozmasınlar. Sınav takviminde değişiklik olacağını sanmıyorum" dedi.

Başarıya Dayanan Mükemmel Bir Düzenleme

Danıştay 8. Dairesi, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) üniversiteye girişte farklı kat sayı uygulamasını öngören 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu. Uludağ'da tatil yapan YÖK Başkanı Özcan, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararını değerlendirerek, "Daha önce bir defa daha oldu. Bu ilk defa olmuyor. İkinci kez düzenleme yapıldı. Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. Önemli değil. Tek endişelendiğim taraf öğrencilerimizin bütün gelişmelerden olumsuz etkilenmesidir. İster istemez kendilerine ümit verildi. Bir düzenleme yaptık. İlk yaptığımız düzenleme tamamen başarıya dayanan mükemmel bir düzenlemeydi. Fakat Danıştay ona 2 noktadan hareketle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu da farklı katsayıların uygulanmaması ve ölçülük ilkesine uymamasıydı. İkinci yaptığımız düzenlemede. Hem kat sayı uygulamasını esas aldık, hem de Anayasa'nın 13. maddesine göre 'ölçülük' ilkesini iyi kullanarak, 4 ve 8 soru arasında fark yaptık. Makas o kadar açıldı. Bu sefer anlaşılıyor ki bu da yeterli bulunmadı" dedi.

Kesinlikle Moralleri Bozulmasın

Bu meseleyi çözmekte kararlı olduklarını ifade eden Özcan, "Daha tam metni okumadım. Sadece YÖK'ten arkadaşlarım kısa kısa özeler verdiler. Ama yarın arkadaşlarımla istişare yaptıktan sonra yarın akşam ya da sonraki gün yol haritamız hakkında daha açıklayıcı bilgiler vermek durumunda olacağız. Benim belirtmek istediğim husus, öğrencilerimizin kesinlikle bu tür gelişmelerden etkilenmemeleri. Çünkü bu yürütmeyi durdurma kararları ne birinci ne de ikinci sınavı etkiliyor. Bu kat sayı ile ilgili meseleler öncelikle ikinci sınav sonrası söz konusu. Kesinlikle motivasyonlarını bozmasınlar. Çalışmalarına devam etsinler. Benim endişem öğrenciler açısından. Yoksa biz ne yapacağımızı iyi biliyoruz. Hazırlığımız da var.Kesinlikle moralleri bozulmasın. Tek istediğimiz çalışmalarına eskiden olduğu gibi devam etsinler. İkinci aşamadan sonra bu mesele. Şimdiden etkilenmesinler. Biz bu meseleyi çözmeye gayret edeceğiz" diye konuştu.

Moralleri Bozmaya Gerek Yok

Özcan, "B Planınız olduğunu söylemiştiniz. Bu planınız nedir? Üniversite sınavının ertelenmesi söz konusu mu" şeklindeki soruya ise, "Planımız çok. Sadece B Planımız yok. C-D-E-F-G gibi planlarımız var. Sınavın takviminde değişiklik olacağını düşünmüyorum. Sınav süreciyle oynanmasını sağlayacağız. Belki bir haftalık bir gecikme müracaatlarda söz konusu olabilir. Tekrar söylüyorum. Katsayı meselesi ikinci sınavdan sonraki süreci etkileyen bir konu. Moralleri bozmaya, endişelenmeye gerek yok" cevabını verdi.

13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle