YÖÇEYDER’in projesi onaylandı

Kısa adı YÖÇEYDER olan Yetim Öksüz Çocukları Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, hazırladığı “Yetim ve Öksüz Çocuklar Geleceğe Güvenle Bakıyor” projesi İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı. 7-14 yaş arası yetim çocuklara yönelik, 5 temel faaliyetle işlenecek olan proje 8 ay sürecek.

Yetim Öksüz Çocukları Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin hazırladığı “Yetim ve Öksüz Çocuklar Geleceğe Güvenle Bakıyor” projesi İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı. Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Adapazarı Kaymakamlığı ve Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde ortağı olduğu projeyi, YÖÇEYDER Başkanı Ali Türkoğlu nezdinde, Proje Koordinatörü olarak ta SAÜ Sosyal Hizmetler Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Hasan Taylan ve Doç. Dr Yusuf Genç yürütecek. 7-14 yaş arası 50 Kız ve 50 erkek yetim ve öksüz çocuklara ve ailelerine yönelik, 5 temel faaliyetle yürütülecek olan proje, Ekim 2005 ile Mayıs 2016 tarihleri arasında 8 ay sürecek.

“Çocukların sosyal ve kültürel faaliyetlerle sosyal uyum ve bütünleşmelerini artırmak”

Dernek hizmet binasında YÖÇEYDER Yönetim Kurulu ve Proje yürütücüleri ile birlikte yapılan ve Sakarya İl Dernekler Müdürü Adnan Zengin’in de aralarında bulunduğu toplantıda projenin amacı ve işleyişi hakkında bilgi veren YÖÇEYDER Başkanı Ali Türkoğlu, projenin Sakarya ve kendi açılarından çok önem arz ettiğini bildirdi. Başkanı Ali Türkoğlu, projeyi şöyle açıkladı: “Toplumda dezavantajlı statüde değerlendirdiğimiz yetim ve öksüz çocukların etkinliklerinden faydalandığı YÖÇEYDER’li çocukların, sinema, piknik ve gezi gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerle sosyal uyum ve bütünleşmelerini artırmak; seminerle eğitim ve kişisel motivasyonlarını sağlamak; ek derslerle okul akademik başarılarını artırmak; sportif kurslarla yetenek ve becerilerini geliştirmektir. Ayrıca YÖÇEYDER’li çocukların ailelerine seminerlerle aile içi iletişim ve çocuklarıyla iletişim sorunlarının çözümüne katkı sağlamak önemli bir diğer amacımızdır.”

Yetim ve Öksüz çocuklar için 5 temel faaliyet

YÖÇEYDER Başkanı Ali Türkoğlu, proje kampsamındaki uygulayacakları 5 temel faaliyeti ise şöyle açıkladı: “YÖÇEYDER’li çocuklara eğitim; içinde iletişim, etkili ders çalışma teknikleri, değerler eğitimi, sosyal sorumluluk, teknoloji bağımlılığının olduğu kişisel gelişim ve motivasyon artırmaya yönelik seminerler. İçinde, Matematik, Fen ve Teknoloji, Türkçe ve İngilizce takviye kurslarının yer aldığı okul akademik başarı artırma amaçlı takviye kurslar. İçinde müzik dersleri, okçuluk, basketbol ve badminton kurslarının yer aldığı sosyal ve kültürel sermayelerini artırma amaçlı hobi kursları. Ergen problemleri ve baş etme yöntemleri; koruyucu aile ve evlat edinme gibi ailelere ve özelikle yetim ve öksüz çocukların ailelerine yönelik seminerler. Rize ve Trabzon gibi Karadeniz bölgesine 2 günlük gezi programı. Piknik, fidan dikme programı, toplu bir akşam yemeği gibi çocuklara yönelik sosyal ve kültürel aktiviteler ile Sakarya’daki yetim ve öksüz çocukların profilinin ve risk haritasının oluşturulması.”

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
1eefb82caf87b78cdf66c1fd9dc159be@