Yenikent İlçe Toplantısı Yapıldı

Bugün 10.30 – 13.00 saatleri arasında, Camili Mahallesi Muhtarlığı’nda “Yenikent’in İlçe olması” için bir toplantı düzenlenmiştir.

 
TOPLANTI GÜNDEMİNDEN ÖNE ÇIKAN ANA BAŞLIKLAR:

- Siyasileri Ziyaret
- Kamuoyu oluşturulması
- Yürüyüş ve Eylem Planı
- Bilimsel gerçeklere dayanan bir Basın Bülteni hazırlanması

“Yeni İlçelerin oluşturulması Siyasi bir karardır. Ancak bu karar eksik çıkmıştır…”
“Alınan karar Sakarya’ya ihanettir”
“Sakarya’nın geleceği için Yenikent İlçesi olmamız kaçınılmazdır”
“Kentsel dönüşümün tek alternatifi Yenikent’tir”

YENİ YERLEŞİM BÖLGESİ: Yenikent

Tarih 17 Ağustos 1999 Şehrimizin insanı tarihinin en acı olaylarından birini yaşamıştı, geçmiş yıllarda bu ülkeyi ve bu şehri yönetenlerin yanlışları neticesinde, Adapazarı Şehrin Merkezi, kurulmaması gereken bataklığa, sağlam olmayan bir zemin üzerine kurulmuştu, amaç arazi sahibi olan azınlıkları mutlu etmek idi, alınmış yanlış Siyasi bir karardı, bunun faturasını bu şehrin insanı 17 Ağustos depreminde 10.000 üzerinde can vererek ödedi.

Görüyoruz ki, tarih maalesef tekerrür ediyor, geçmişte yapılan yanlış uygulamalar bugün de tekrarlanmak isteniyor, bizler Yenikent Sakinleri olarak bu yanlıştan dönülmesi için üç yıldır tüm olumsuzluklara rağmen mücadelemizi sürdürmekteyiz.

Daha önce tarafımızdan defalarca ilgili Makamlara bu konuyu arz etmiş olmamıza rağmen, maalesef hiçbir sonuç alamadık, Hükümetimizin üzerinde çalıştığı yeni ilçelerin kurulmasına ilişkin kanun tasarısı çerçevesinde Sakarya'da 4 yeni ilçe kurulması kararı elbette şehrimiz için alınmış hayırlı bir karardır, ancak eksik bırakılmış bir husus var ki o da Yenikent bölgesinde kaderine terk edilmiş bir şekilde yaşamak zorunda bırakılmış olan bölge sakinleri büyük bir hayal kırıklığına uğratılmasıdır.

Gündelik hayatta olması gereken bütün sosyal faaliyetlerden yoksun, Adapazarı merkezine 15 km uzaklıkta, adeta bir mahrumiyet bölgesinde yaşamak zorunda bırakılan, Yenikent sakinleri bir hayal ile yaşıyorlardı, bu hayal de ilçe olmak ve böylelikle kendi belediyesi çatısı altında 80 bin insanımızın yaşadığı bu bölgenin bir cazibe kazanabilmesi hayali idi, maalesef bu hayalleri gerçekleşmedi.

Adapazarı Merkezi'nde iç içe girmiş olan Erenler, Serdivan ve Adapazarı ilçelerinin kurulması birbirine adeta sıfır mesafede olan ilçe kaymakamlıkların kurulacak olması ve buna bağlı olarak bu yeni ilçelerde bina kat sayısını artırma girişimleri gelecek nesillere bırakılacak yanlışlardan bir tanesidir.

Merkez, Erenler, Serdivan’ın düz bölgelerinde zemin emniyeti 0,40 ile 0,70 iken Yeni yerleşim bölgesinde 2,00 ile 2,50 arasında olması yapılan yanlışın açık göstergesidir.

Merkezde ve ilçe yapılan diğer 2 bölgede mevcut az ve orta hasarlı binaların yaşanmış olan depremde yorulmuş olması, muhtemel beklenmekte olan yeni depremler karşısında son derece güvensiz hale gelmiştir.

Deprem Sakarya'nın bir acı gerçeği olduğundan kentsel dönüşümün zaman içerisinde uygulanması ve şehrin kuzeye, Yenikent'e doğru gelişmesinin desteklenmesi gerekmektedir. Planlı olarak gelişmekte olan ve şimdiden 80 bin civarında nüfusu barındıran Yenikent'in ilçe olması, Adapazarı'nın kurtuluşu olacak ve gelişmesi için dikey olarak büyümek ve kat adedinin yeniden arttırılmasından başka çaresi olmayan merkezin alternatifi olacaktır.

Sakarya'da Yenikent İlçesi kurulması doğrultusunda gerekli adımların atılması için inancımızı hiçbir zaman yitirmeyeceğiz. Depremden çıkan acılı inansımız, yaşadığı mahalle adı altında geçen bu bölgeye verilecek en büyük tesellinin, Belediye olduğunu düşünmektedir. Açacağınız bu kapı Yenikent'teki birçok insana hem iş, aş, konut imkânı sağlayacak hem de kendilerine verilecek hizmetlerin daha geniş çapta olmasını mümkün kılacaktır.

23 Şubat 2008 Cumartesi Günü 10.30 – 13.00 saatleri arasında, Camili Mahallesi Muhtarlığı’nda düzenlenen “Yenikent’in İlçe olması” için düzenlenen toplantıya katılanlar:

Çetin ÖZALTAN – Emekli
Emekli-Sen Başkanı
Erdal ARSLAN - İşçi
Yenikent Spor Kulübü Yöneticisi
Fikri ARSLAN - İşadamı
Yenikent Güzelleştirme Derneği Yöneticisi
İbrahim ULUÇ - Emekli
Camili 1 Sakini
Kemal ÖZDEN – Emekli
Camili 2 Ada Yöneticisi
Levent BAYRİ – Gazeteci
Yenikent Gazetesi yayın Yönetmeni
Levent CANDAN – Gazeteci
Sakarya Haber Ajansı Muhabiri
Mustafa ALGAN - Sendikacı
Camili 2 Sakini
Ömer AKSU - Emekli
Camili 2 Sakini
Süleyman KILIÇ - Çifti
AKP Merkez İlçe Yöneticisi (Evrenköy)
Şerif NALBANT – Emekli
Camili 2 Sakini
Talha YAYCI – Emekli Öğretmen
Yenikent Güzelleştirme Derneği Yöneticisi
Yunus ÖZÇELİK – iş adamı
Camili Mahallesi Muhtarı

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
e33cabb1ab218f07084e5c4250904fa6@