Yeni Askerlik Sisteminden 2 Milyon Kişi Yararlandı

Haziran 2019'da çıkartılan Askeralma Kanunu kapsamında, yeni askerlik sisteminden bugüne kadar yaklaşık 2 milyon kişi yararlandı. Söz konusu süre içerisinde 351 bin 841 kişi bedelli olarak askerlik görevini yerine getirdi.
Yeni askerlik sisteminden 2 milyon kişi istifade etti
Haziran 2019'da çıkartılan Askeralma Kanunu kapsamında, yeni askerlik sisteminden bugüne kadar yaklaşık 2 milyon kişi istifade ederken, 351 bin 841 kişi bedelli olarak askerlik görevini yerine getirdi.
Dövizli askerlik uygulamasından 20 bin 659 kişi faydalanırken yeni kanunla birlikte söz konusu dönemde 55 bin 535 yedek subay, 58 bin 967 yedek astsubay ve 1 milyon 460 bin 644 kişi er olarak yeni askerlik sisteminden yararlandı.
Eğitim durumu gözetmeksizin 6 ay askerlik
Askeralma Kanunu'nun 2019'da yürürlüğe girmesiyle silah altında bulunan yükümlülerden 6 ayını tamamlayanlar terhis oldu.
Milli Savunma Bakanlığı bu kapsamda 122 bin yükümlünün terhis olup emniyetli bir şekilde evlerine gitmelerinin sağlandığını açıklamıştı.
Yeni sisteme göre yükümlülerin tamamı eğitim durumu gözetilmeden 6 ay askerlik yapıyor.
Kabul edenler ikinci 6 ay için askerliğe devam ediyor
Yedek subay ve yedek astsubaylar askerlik görevlerini 12 ay olarak yerine getiriyor. Yedek subay veya yedek astsubay olmak istemeyenlerin yanı sıra lise ve altı mezunları da zorunlu askerlik hizmetini 6 ayda erbaş/er olarak tamamlayabiliyor. Söz konusu sürenin sonunda Mehmetçiğe "İkinci 6 ay için istekli olarak askerlik hizmetine devam etmek ister misiniz?" diye soruluyor.
Bu kapsamda kabul edenler ikinci 6 ay için askerliğe devam ediyor, etmeyenler ise terhis oluyor.
İlave haklar
İkinci 6 ay askerliklerine devam eden yükümlülere bazı haklar da sağlanıyor. Bu kapsamda ilk olarak askerlere verilen harçlıklarda iyileştirme yapılıyor.
TSK personel alım sınavlarında ilave puan, sözleşmeli personel temini ile TOKİ'de öncelik gibi haklar da ikinci 6 ay için silah altında kalmayı bekleyen gençlere sunuluyor.
1 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]