Yazar Necati Mert, Sakaryalı sevenleriyle buluştu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Necati Mert ve Tanıl Bora ile söyleşi gerçekleştirildi.

Son kitabı “Memleket Kitabevi” üzerine konuşan Yazar Mert, “Benim üzerimden Adapazarı’nı, Adapazarı üzerinden beni anlatan bir kitap” ifadelerini kullanırken; Yazar Bora, “Memleket kitabevinin hatırası, bir tür sit alanı” dedi. Söyleşinin ardından Yazar Necati Mert, Memleket Kitabevi’ni sevenleri için imzaladı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Necati Mert’in son kitabı “Memleket Kitabevi” üzerine söyleşi ve imza günü düzenlendi. Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Gerçekleştirilen programda, son kitabı Memleket Kitabevi’nin oluşum sürecinden ve içerisinde yer alan hikayelerden bahseden Yazar Necati Mert, “Benim üzerimden Adapazarı’nı, Adapazarı üzerinden beni anlatan bir kitap. Üslubu daldan daladır. “Memleket Kitabevi” de böyledir. Alttan alta da mizah taşır. Ekseninde şehir vardır yine. Fakat benim yerime bu defa kitabevim geçer. Ben yanı sıra yer alırım. Şehir üzerinden kendini, kendisi üzerinden şehrini anlatır. Kırk yılını tamamlamış, kırk birinci yılını yarılamış bir dükkanın hayat hikayesidir okuyacağınız” diye konuştu.

Kitapta yalnızca bir kitabevinin değil, kitabevi üzerinde şehrin de anlatıldığını belirten Yazar Mert, “Evet, bizim dükkan anlatılıyor; ama çarşı da giriyor hikayeye, okur da, müdavimler, dağıtıcılar, yayımevleri de. Ortaklar, çalışanlar da. Kurumlar da: Valilik, Belediye SATSO, Üniversite. Yazarlığım da var, dükkancılığımdan da bir yıl kıdemlidir, kitapçılığımdan ayrı düşünülemez; ne ki dükkanı etkilediği gibi onun yaşadıklarından etkilenir de. Bunlar da hikaye ediliyor kitapta. Adı bu yüzden “Memleket Kitabevi”. Şu kırk yıl içinde memleket neler yaşadıysa dükkanım “Gelişim” de onu yaşadı. Hikaye “Gelişim”in hikayesi değil, onun üzerinden bir şehrin, bir ülkenin hikayesi” şeklinde konuştu.

Necati Mert’in ardından söz alan Editör Yazar Tanıl Bora, “Her kitabevi bir vahadır. Bir kitabevi sadece bir dükkan değildir, aynı zamanda bir kültür kurumudur. Tabii ki başında bir kitap ehli varsa. Kitaplarla tanışmanızı sağlar. Varlığını bilmediğiniz yazarları tanıma fırsatını bulursunuz. Kitabevinde öğretmen olmayan bir öğretmen bulursunuz. Size ödev ve not vermeyen, sizinle kitap yoldaşlığı yapan bir öğretmen. Memleket Kitabevi, böyle bir kitabevinin hikayesi ve çok değerli. Çünkü bu kültür kurumu dediğim dükkanların artık nesli tükeniyor. Artık, sadece dükkan oldular” dedi.

Memleket Kitabevi’nin Necati Mert’in kaleminden anlatılmasının ayrı bir önem taşıdığını da ifade eden Bora, “Memleket kitabevinin hatırası, bir tür sit alanı. Bir tür kültürel sit alanı değeri taşıyor. Bu hikayenin anlatılması çok önemli ve değerli. Kitap hem bu vahaları hiç görmemiş insanlara bunu anlatıyor hem de bu vahaları görmüş insanlara hatırlatma yapıyor. Hikayeyi Necati Mert’in anlatması da bu kitaba tabii ki başka bir renk katıyor” diye konuştu. Gerçekleştirilen söyleşinin ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan, Yazarlar Necati Mert ve Tanıl Bora’ya teşekkür ederek, günün anısına çiçek takdim etti.

Gerçekleştirilen söyleşinin ardından imza töreni düzenlendi. Ofis Sanat Merkezi içerisinde yer alan İnsan Kitabevi’nde düzenlene imza töreninde Yazar Necati Mert, 7’den 70’e sevenleriyle bir araya geldi ve son kitabı Memleket Kitabevi’ni imzaladı.
9 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]