Yazar Ali Ural'dan ‘Yazarlık Atölyesi’ dersleri

Büyükşehir Akademi çatısı altında Yazar Ali Ural tarafından verilen ‘Yazarlık Atölyesi’ dersleri devam ediyor. Derste konuşan Ural, “Roman insanın kendini tanımasında önemli bir unsurdur. Bir ömür yaşayıp hayatı anlayamayan bir insan bir roman okuyup hayatı çözebilir” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Büyükşehir Akademi dersleri tüm hızıyla devam ediyor. ‘Yazarlık Atölyesi’ derslerinde öğrencileriyle buluşan Ali Ural, “Roman yazacak olsanız bir sayfası nasıl olurdu?” sorusu ile ilgili olarak gerçekleştirilen çalışmaları ilgiyle inceleyip, tavsiyelerde bulundu.

Hepiniz başarılı olabilirsiniz

Roman yazarken ayrıntının her zaman işe yaramayacağını belirten Ural, “Biz roman yazanlar her şeyi ayrıntılı yazmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz. Halbuki durum böyle değil. Anlatılana anlam yüklemeyip kuvvetlendirmeyen, olmasa da olur diyeceğimiz, etki ve anlamı bozmayan kelimelere romanlarda yer vermemeliyiz. Buradaki öğrencilerimizin hepsi başarılı olabilir. Buraya gelme amacımız hepinizden güzel birer yazar ortaya çıkarmak” şeklinde konuştu.

Yapısal ve sosyolojik ölçütler

Romandaki yapısal ve sosyolojik ölçütlere de değinen Ural, “Romanda en çok yapısal bütünlüğe dikkat edilmelidir. Hacim büyüklüğü çok olduğu için romanlar bölüm bölüm yazılırlar. Hal böyle olunca bölümler arası bağlar güzel kurulmalıdır. Bütünlük kaçarsa roman kaçar. Roman için orta sınıfa özgü denir. Matbaa ile birlikte orta ve alt tabakaya tesir etmeye başlamış. Orta sınıfa hitap ettiği içinde genellikle orta sınıfın sorunlarını ele almak zorunda kalmıştır” şeklinde konuştu.

Gözlem önemli

Ural, “İnsanlar romanlarda kendilerine benzeyen insanları değil, yaşayamadıkları hayatları bulmak isterler. Sıradan insanın içine katıldığı metinler, ruh tahlilleri ile psikolojik olarak geliştirilerek kaleme alınabilir. Roman insanın kendini tanımasında önemli bir unsurdur. Bir ömür yaşayıp hayatı anlayamayan bir insan bir roman okuyup hayatı çözebilir. Bu nedenle romancı gözlem yapmalı, toplumu dinlemeli, not almalı ve bir sorunsal üzerine eğilmelidir.”
7 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
537f94f0ec7089bab0816463922e6008@