Yazaki 1500 işçi alacak

İşçi sağlığı muayenesi
Günübirlik işçi temini
1500 lt su deposu
Adapazarı işçi kıyafetleri

Akyazı'da üretim yapan Yazaki Fabrikası, gelecek yılın sonuna kadar 1500 işçi alacak. İşçi alımı için İş Kur ile sözleşme imzalandı.

Yazaki ile İş Kur arasında bin 500 kişilik İşbaşı Eğitim Programı sözleşmesi imzalandı. Şirket söz konusu istihdamı 2022 yılının sonuna kadar her ay 100 kişinin üzerinde olmak üzere üretimde ki ihtiyaçları dikkate alınarak gerçekleştirilecek.

Global ölçekte imalatta bulunan ve kadın istihdamının ağırlıkta olduğu firmanın ilave yatırımla 5.700 metrekare üretim alanını devreye aldığı açıklandı.

İmza töreninde yapılan açıklamalarda istihdamın, ihracat artışını desteklediği, aynı zamanda otomotiv sektörünün sanayinin lokomotifi ve birçok sektörün sürükleyicisi durumunda olduğu belirtildi.

İmza töreni Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Oğuz Kağan Güldoğan, Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan'ın katıldığı törenle gerçekleşti.

Yapılan imza töreni öncesinde Şirket yetkilileri tarafından yapılan üretim, ihracat ve çalışan sayıları hakkında sunum yapıldı.

GLOBAL ÖLÇEKTE İMALAT

Yazaki Genel Müdürü ve Doğu Avrupa Üretim Başkanı Kerem Yenal; "Yazaki, başta Toyota Türkiye olmak üzere ülkemizin öncü kurumsal firmalarına kablo imalatı tedarik eden, global ölçekte imalat yapan firma konumundadır. Türkiye’de ikisi Bursa’da, birisi de Sakarya’da olmak üzere 3 fabrikası bulunmakta olup, dünya üzerinde 45 ülkede 61 fabrikada otomotiv sektörüne destek sağlamaktadır. Akyazı ilçesindeki fabrikamızda salgın koşullarına rağmen, ilave yatırımla 5.700 m2 üretim alanı devreye alınmaktadır. İŞKUR desteği ile sağlanacak nitelikli işgücü, artan kaliteli üretim anlayışımıza katkı sağlayacaktır. İstihdama verdikleri bu önemli destekten dolayı Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’a ve İŞKUR Genel Müdürü Oğuz Kağan Güldoğan’a teşekkürlerimizi sunarız.” ifadesinde bulundu.

TEŞVİKLERLE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Oğuz Kağan Güldoğan ise  “İstihdam; üretimi, ihracatı ve milli geliri artırmada kilit öneme sahiptir. Bugün Yazaki  ile ön sözleşmesini imzaladığımız 1.500 kişilik işbaşı eğitim programı, ülkemiz sanayisinin lokomotifi haline gelen otomotiv sektörüne ilave istihdam desteği sağlayacaktır. Her geçen gün sayısı ve istihdamı artan otomotiv sanayisi, birçok sektöründe sürükleyicisi durumuna gelmiştir. Dolayısıyla, İŞKUR olarak yerli sanayiye ve ekonomiye kaynak sağlayan işletmelerimizi, istihdam destek ve teşvikleri ile büyütmeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.      

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım da istihdamın artışının, imalat ve özellikle otomotiv sektöründeki ihracat artışını desteklediğini, ihracat rakamlarının sürekli büyümesinin istihdamdaki artışın bir göstergesi olduğunu, Yazaki'nin ilave yatırımla istihdamını artırmasının ihracata da olumlu etki sağlayacağını belirtti. Kaldırım, istihdam destek ve teşviklerinin özel sektörün iş oluşturma kapasitesini artırdığına dikkat çekerek, bunların sürekli kılınması ve geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

BAŞVURU ŞARTLARI

Çalışanların % 70’ inin bayanlardan oluşan, üç vardiyada çalışan annelerin çocuklarını bırakabilecekleri kreşi de bulunan ve il genelinde birçok ilçeye de servis imkânı sağlayan Yazaki'de imalat sürecine katılmak isteyen iş arayanların; 40 yaşın altında, en az ortaokul mezunu olması gerekiyor. Bu şartları taşıyan iş arayanlar, Yazaki ve İş Kur'a başvuru yapabilecekler.
 

1 / 4