Yaşadığı onca acıya, elleriyle tutundu

17 Ağustos 1999 depreminde çocuklarını kaybeden ve 12 saat sonra enkaz altından çıkan Kadriye Dönmez, yaşadığı hastalıklara rağmen insanın neler başarabildiğini göstermek için Serdivan Zaman Park’ta kişisel el sanatları sergisi açtı.

Parkinson hastası Kadriye Dönmez, ortaya çıkardığı el emeği göz nuru eserlerle büyük beğeni topladı.

Parkinson hastalığı olduğu için ileride ellerini kullanamayacağını bildiğini söyleyen Kadriye Dönmez, bu acıları yaşayan ailelere örnek olmak ve ne kadar güçlü olduğunu herkese göstermek için bu sergiyi açtığını belirtti.

1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi\'nde yaşadıkları binanın çökmesi sonucu 2 çocuğunu kaybeden ve eşi İzzet Dönmez ile birlikte enkaz altından 12 saat sonra çıkabilen Kadriye Dönmez, sergiyi yaralı anne yüreği ve Parkinson hastalığı nedeniyle titreyen elleriyle neler başarabildiğini göstererek kendisi gibi olan insanlara örnek olmak için açtığını belirterek, “Bu sergiyi açma amacım, benim gibi acılı annelere rahatsız olan kadınların ne kadar güçlü olduğunu göstermekti. Ben hem şeker hastasıyım hem Parkinson hastasıyım. İleride ellerimi kullanamayacağımı çok iyi bildiğim için bir an önce bir şeyler yapıp bunu Adapazarı’ndaki benim gibi acılı annelere göstermek istedim. Kendilerine yılmamaları, oturup bir köşede ağlamamaları gerektiğini anlatmak istedim. Ne kadar güçlü olduğumuzu göstermek amacıyla bu sergiyi açtım. Depremde iki tane evladımı kaybettim. 20 yaşında oğlumu ve 10 yaşındaki kızımı kaybettim ve çok acılar çekmeme rağmen çok şükür ayaktayım ve güçlüyüm” diye konuştu.

"Eşim, sergideki ürünleri üreterek hayata bir bağlılık göstermiş oldu"

Kadriye Dönmez’in eşi İzzet Dönmez ise, depremde çocuklarını kaybettikten sonra eşiyle beraber yeni bir hayata başladıklarını belirterek, “Bu sergiyi hazırlayan eşim Kadriye Dönmez’dir. Eşimle 27 yıllık evliyiz ve birlikteliğimizin en güzel yıllarında 17 Ağustos 1999 depreminde hem oğlumuzu hem kızımızı kaybettik. Biz de çocuklarımızla birlikte enkaz altında kaldık ve yaklaşık 12-13 saat sonra enkaz altından çıktık. Çocuklarımızı kaybettikten sonra eşimle beraber yeni bir hayata başladık. Çocuklarımızı kaybettiğimiz süreç içerisinde çok ciddi sağlık sorunları yaşadık ama biz aile olarak yılmadık, mücadeleye devam ettik. Eşim sergideki ürünleri üreterek hayata bir bağlılık göstermiş oldu” şeklinde konuştu.
9 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle