Yağbasan Köyü'nü Ziyaret Edin

Yağbasan Köyü, 1890 yılında Bulgaristan'dan gelen göçmen İsmail Hamzaoğlu'nun Hendek ilçesindeki Üç Tepeler'e kendi evini yapmasıyla kurulmuş bir köydür. İlk adını Bulgaristan göçmenlerinin, Bulgaristan'daki yerleşkesinin adı olan Turnik'ten dolayı, ilk olarak " Üç Tepeler Turnik" adını almış, daha sonra köyün yağ üretimi ile anılması üzerine köyün adı "Yağbasan" olarak değiştirilmiş.

Yağbasan Köyü'nde genişlikleri 2.5-3 metreyi bulan yaklaşık 2500 yıllık meşe ağaçları bulunuyor. Bu da köyün ne kadar eski bir geçmişe tanıklık ettiğinin göstergesidir. Tarihte, özellikle 1. Dünya Savaşı ve diğer savaşlarda önemli roller oynayarak adını tüm Anadolu'ya duyurmuş bir köy...

Bu güzel köyün bilgilerini nereden aldığımızı merak edenlere cevabımız çok kolay.

Hendek'e bağlı Yağbasan Köyü'nün çok güzel bir web sitesi var. Bu sitede; köyün tarihçesi, sosyal etkinlikleri, kültürleri, resimleri, arşivleri, tarım haberleri ve birçok renkli bölümü bulabiliyorsunuz.

Gelişen teknoloji ile köylerimizin tanıtımının ne kadar önemli olduğunu böylelikle bir kez daha anlıyor, bu projeyi diğer köylerimizin de örnek almasını diliyoruz.

Uzaklar artık çok yakın...

Yağbasan Köyü'nü hemen şimdi ziyaret edebilirsiniz.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
c551c6c8e12ab246b796acbdeb22cbea@