Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Yabani Hayvanlara Menü Çeşitliliği

Sakarya'da kar nedeniyle yiyecek sıkıntısı çeken yaban hayvanlarının yerleşim bölgelerine inmemeleri için doğal alanlarına yem ve yeşil bitkiler bırakıldı. Bu kez tek çeşit yem değil, hayvan türlerine göre farklı yiyecekler konuldu.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Sakarya'da aç kalan yaban hayvanlarının yerleşim birimlerine inmesini önlemek için ormanlık alanlara yem bıraktı. Yem bırakılan yerler arasında hayvanların yoğun bulunduğu ve geçiş yolları olan Sapanca, İstanbul Deresi, Hendek Çamlıca Gölü ve Akyazı Keremali Dağı etekleri bulunuyor.

İl Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş, yaban hayvanlarından geyik, karaca, tavşan için yonca, lahana, marul yapraklarını, kurt, çakal, domuz için sakatat; kanatlı hayvanlar için de mısır, buğday ve etlik piliçten olmak üzere yaklaşık 700 kilogram yem bırakıldığını açıkladı. Kar nedeniyle yiyecek bulamayan hayvanların yiyecek bulmak için yerleşim birimleri yakınlarına kadar indiğini ifade eden Taş, yerleşim birimlerine gelen yaban hayvanların kötü niyetli avcıların da hedefi olabileceğini kaydetti.

Taş şunları söyledi: "Kar nedeniyle doğada bulunan hayvanların yerleşim birimlerine inip usulsüz avlanmasını önlemek için hem memeliler hem de kuşlar için yiyecek bıraktık. Doğada yaşayan hayvanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu çalışmaları yapmış bulunuyoruz. Kısmetse bundan sonra ilimizdeki diğer yörelerde de aynı çalışmaları sürdüreceğiz. Kaçak avcılığın önüne geçmek için bu tür çalışmalarımız kış ayları boyunca devam edecek.''

15 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle