Vatandaşlardan ÇED protestosu

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde Bacı Mahallesi'ne kurulması planlanan mühimmat fabrikasına tepki gösteren vatandaşlar, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamında yapılacak "Halkın Katılımı Toplantısı"nı engelledi. 

Bacı Mahallesi'nde yatırım  teşviki kapsamında 49 yıllığına kiralanan 5 dönüm arazide harp araç gereçleri ile silah mühimmatı, av fişeği, sivil patlayıcı, kimyasal imalatı, üretim ve depolama tesisi kurulacağını öğrenen vatandaşlar, tarımsal arazilerin zarar göreceği düşüncesiyle duruma tepki gösterdi. 

Mahalle halkını projeyle ilgili bilgilendirmek üzere köye gelen firma ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşların tepkisiyle karşılaştı.

Toplantının yapılacağı kahvehane önünde ellerinde, "Zeytinime, üzümüme dokunma", "Kimyasal sanayi değil, tarımsal sanayi istiyoruz", "Zehir solumak istemiyoruz" ve "Tarımı yok sayamazsın" yazılı dövizlerle toplanan vatandaşlar slogan attı. 

Toplantıyı engelleyen vatandaşlar bir süre sonra slogan atarak olaysız bir biçimde dağıldı. 

Bacı Mahallesi muhtarı Ahmet Tokaç, gazetecilere yaptığı açıklamada, yerleşim yeri, tarımsal arazi ve zeytin bahçelerine yakın alanda kurulması planlanan mühimmat ve kimyasal depolama tesisini istemediklerini söyledi. 
5 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]