'Vatandaş ekonomik sıkıntıdan küçükbaş kurbana yöneldi'

Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı  Prof.Dr. Veysel Ayhan  Kurban  satış  yerleri, kurbanın kesileceği yerler ile  üretici  kuruluşları  ziyaret  etmek için  Sakarya’da  incelemelerde  bulundu

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Prof.Dr Veysel AYHAN ”Çözüm  sürecinde  hayvan varlığımızda yüzde  10   artış  gerçekleşti. Terör varsa  Hayvancılık  geriliyor”

Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı  Prof.Dr. Veysel Ayhan  Sakarya’da  Canlı  Hayvan satışının yapıldığı Alancuma’da bulunan  Sakarya Hayvan  Borsasını  ziyaret  etti.Yurdun  çeşitli illerinden  gelen  Küçükbaş hayvan  satıcıları ile  görüştü  sorunlarını  dinledi.Daha  sonra  Sakarya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğine  ait  Satış  bölümünde Sakarya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Saffet SAVAŞ ile   Sakarya ‘daki  Küçükbaş  hayvan yetiştiricilerinin  sorunları  ve  yapılan çalışmaları  dinledi.

Sakarya  Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU’nu Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Veysel Ayhan ve beraberindeki heyeti  ile  Sakarya  ilinde  yapılan  çalışmalar  Hayvancılığın  Dünü,Bugünü,Yarını  konuşuldu.

Sakarya  Ziraat Odasında gerçekleşen, görüşmede, Sakarya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Saffet SAVAŞ’da  bulundu.

Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı  Prof.Dr. Veysel Ayhan de yaptığı konuşmada hayvancılığın insan beslenmesinde, kırsal alanda istihdam oluşturulmasında ve tarımda verimliliğin artırılması ile dış ticaret dengelerinin sağlanması gibi sebeplerle hayati öneme sahip bir sektör olduğunu söyledi. Son yıllarda sektörde önemli gelişmeler kaydedildiğini belirten Ayhan, ‘’Özellikle küçükbaş hayvancılığa yapılan desteklemeler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı cumhuriyet tarihinde emsali görülmemiş 81 ilde küçükbaşa yapılan destekler ve 66 ilde uygulama imkanına ulaşan Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projeleri kapsamında verilen destekler küçükbaş hayvancılığı oldukça geliştirmiştir. Et ve süt verimi yükselmiş, ırklar korunmuş ve geliştirilmiştir.’’

Kırmızı et üretimi açısından küçükbaş hayvancılığın önemli olduğunu vurgulayan Sakarya  Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak sektöre her türlü desteği vermeye devam edeceklerini dile getirdi.ŞENOĞLU”Tarım Toprakları  amaç dışına  çıkarılmaya  devam ediyor.Tarım  Topraklarında  birilerinin  göz  var.Bu toprakları  korumamız  gerekiyor.Sakarya  ilimizde  Küçükbaş  hayvancılığının  öncülüğünü  yapanlara  her  zaman  destek olacağız.Olmalıyız””

Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Veysel Ayhan ise, 220 binin üzerinde üyesi bulunan koyun keçi yetiştiricileri birliği adına Sakarya  Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi  Hamdi ŞENOĞLU’na başarılı  çalışmalarından  dolayı tebrik  etti.

Koyun ve keçi eti tüketiminin artırılması amacıyla çeşitli kampanyalar yürüttüklerini belirten Birlik Başkanı Ayhan, "Kurbanda küçükbaş hayvan kesimi için her türlü  tedbiri  aldık. Sakarya’da  özellikle  Küçükbaş Kurbanlıklarının  kesimleri  Türkiye’de  bir  benzeri olmayan Entegre  bir  tesis  onun içinde  Sakarya  Halkı  çok  şanslı.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
ce6cd7782fa2e97161f8e05cee96c314@