Vatan aşkıyla 95 kilo verdi

Sakarya’da yaşayan Arif Düzcan, askere gidebilmek için 175 kilodan 80 kilograma düştü. 19 yaşındaki genç, doktor kontrolünde diyet ve sporla 9 ayda 95 kilo verdi.

Arif Düzcan, 9 yaşında kilo almaya başladığını, yıllar içinde sürekli kilo alarak en son 175 kiloya çıktığını ve obezite hastası olduğunu belirtti. Sürekli abur cubur yediğini, hamur işleri tükettiğini, tatlıyı çok sevdiğini ifade eden Düzcan, kendini bir şeyler yemekten bir türlü alamadığını kaydetti. Düzcan, zayıflamaya karar verdiği anı ise şöyle anlattı: “Gününü bile çok iyi hatırlıyorum. 12 Aralık 2014 tarihinde lokantada bir oturuşta 3 porsiyon İskender kebap yedim. Aracımla eve dönerken kendimi kötü hissettim. Bu kilo ile askere alınmayacağım aklıma geldi. Canım sıkıldı, üzüldüm. Askere gitmek, vatani görevimi yapmak istiyordum. 9 ay önce bir anda kendime söz verdim. ‘Zayıflayacağım ve askere gideceğim’ dedim. O an zayıflamaya kesinlikle karar verdim.”

Ameliyat olmadı, diyet ve sporla kilo verdi

O gün özel bir hastanedeki diyetisyene gittiğini ve zayıflamak istediğini söylediğini anlatan Düzcan, diyet ve sporla kilo vermeye başladığını vurguladı. Doktorun verdiği diyet programına harfiyen uyduğunu, ayrıca günde 2 saat spor yaptığını dile getiren Düzcan, “Diyetisyenin önerileri doğrultusunda kızartma, pilav, makarna, abur cubur, gazlı ve şekerli içecekleri tüketmedim. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye başladım. Eti de haşlama ve ızgara şeklinde tüketiyorum. Beslenmenin yanında spora da başladım. 5 ay boyunca haftanın 6 günü 2 saatte yürüyüş ve koşu yaptım. Neredeyse her ay yaklaşık 10 kilo verdim. Şimdi de ağırlık çalışarak spora devem ediyorum. Sporum aksamaması için il dışı seyahatlere bile çıkmıyorum.” diye konuştu.

Görenler tanımıyor


Doktorunun, aile ve arkadaş çevresinin bu kadar kilo vereceğini tahmin etmediklerini belirten Arif Düzcan, şimdiki haline görenlerin ise kendisini tanıyamadıklarını söyledi. Düzcan, “Geçenlerde sık görüşmediğim bir arkadaşım kilolu halimden sonra zayıf halimle beni tanıyamadı. Yüzüme baktı baktı, sonra da gitti. Doktorum, ailem, arkadaşlarım bu kadar zayıflayabileceğimi tahmin etmiyordu. Herkes şaşırdı. İş kafada bitiyor. İşin başı karar verme. Eğer sağlam bir irade ortaya koyarsanız her şey oluyor.” şeklinde konuştu.

Artık daha mutlu olduğunu, en çok da askere gidebileceği için sevindiğini anlatan Düzcan, “Kendimi çok iyi hissediyorum. İstediğim kıyafetleri giyebiliyorum. Daha rahat nefes alıyorum, daha rahat yürüyorum. Hayatım değişti. Bu arada diyetisyenime de teşekkür ediyorum. Beni güzel bir şekilde yönlendirdi.” dedi.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]