Vali İrfan Balkanlıoğlu'ndan salgın açıklaması

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Karasu ilçesinde görülen ishal vakaları ve denize girişlere izin verilmemesine ilişkin, "Vatandaşlarımızın birkaç gün sabretmeleri durumunda İnşallah bir sıkıntı yaşanmayacağını ümit ediyoruz. Şu ana kadar denizde bir kirliliğe rastlanmadı." dedi.

Vali Balkanlıoğlu, yaptığı açıklamada, Karasu ilçesinde yaklaşık 7 bin 154 vatandaşın bulantı, kusma, karın ağrısı veya ishal şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvurmasının ardından bölgede İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ tarafından çalışma başlatıldığını, salgına nonovirüsün (kusma, ishal ve ateşe yol açan bir virüs türü) neden olduğunun belirlendiğini anımsattı.

Müracaatlar arttıkça uzman heyetlerin olayı her açıdan tetkik ettiğini, hasta vatandaşların süratle iyileştirilmesi noktasında gereken tedbirlerin alındığını anlatan Balkanlıoğlu, ilçedeki sağlık personeli sayısının 4 kat arttırıldığını aktardı.

Hastalığın kontrol altına alındığını vurgulayan Balkanlıoğlu, "Bugüne kadar 7 bin 154 vatandaşımızın müracaatı oldu, hepsi salimen taburcu edildi. Azalan trendle bu sayı yüzlere kadar düştü. Birkaç gün içerisinde İnşallah hiçbir sıkıntı kalmayacak." dedi.

Karasu ilçesinin gözde bir turizm beldesi olduğunu dile getiren Balkanlıoğlu, nüfusun yaz aylarında anormal şekilde arttığını kaydetti.

Normalde 65 bin olan nüfusun 1 milyonu bulduğunu bildiren Balkanlıoğlu, "Altyapı ve belediyenin aldığı pay 65 bin nüfusa göre. 1 milyon nüfusa cevap vermekte zorlanıyorlar. Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ süratle önlem aldılar. Şebeke sistemleri komple yenileniyor, büyük oranda da tamamlandı. Ayrıca vatandaşların izinsiz, ruhsatsız kurduğu kuyular hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bu konuda da vatandaşlara gerekli uyarılar yapıldı. Kaçak su kuyularına müdahale edildi ve mühürlendi." diye konuştu.

İlçenin mavi bayraklı plajlara sahip olduğunu hatırlatan Balkanlıoğlu, deniz suyunun sık sık tahlil edildiğini ve bugüne kadar herhangi bir kirliliğe rastlanılmadığını kaydetti.

İlçede birkaç gün önce denizde başlayan renk değişikliği nedeniyle belediyenin vatandaşların denize girmesini yasakladığını aktaran Balkanlıoğlu, "Biz de bu yasağı tasvip ettik. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri numuneler aldılar. Suyun yeniden tahlil ettirdik. Pazartesi günü yapılan tahliller temiz çıktı ancak mukayeseli yeni tahliller yapılıyor. Vatandaşlarımızın birkaç gün sabretmeleri durumunda İnşallah bir sıkıntı yaşanmayacağını ümit ediyoruz. Şu ana kadar denizde bir kirliliğe rastlanmadı. Denizin rengi, illa ki bakteri virüs gibi insan sağlığına zarar veren bir etkenden dolayı değişmiyor. Değişik tabii olaylardan da olabiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Denize girişler serbest

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu da tatil süresince nüfusun bir milyona yükseldiği bir ilçede böyle vakaların olmasının normal gibi karşılansa da Vali Balkanlıoğlu'nun konuyla yakından ilgilenmesi sonucu ilçe hastanesine gerekli takviyelerin yapıldığını anlatarak, şu anda her şeyin normale döndüğünü, ilçede bir sıkıntı, problem bulunmadığını belirtti.

İlçede 450 kilometrelik su şebekesinin tamamen değiştiğini bildiren İspiroğlu, şöyle devam etti:

"Su şebekesinin olmadığı yerlerde ise sondaj kuyuları var. Bu ishal vakalarının onlardan veya hazır gıdalardan olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, güneşten kaynaklanabileceğini, uzun süre havuzda ve denizde kalan vatandaşlarımızın etkilenebileceğini tahmin edebiliyoruz. Su şebekesinde herhangi bir sıkıntı yok. İl Sağlık Müdürlüğü'nün yaptığı tahlillerde de bir sıkıntı çıkmadı. Şu anda ilçemiz normale dönmüş durumda."

Dün sabah itibarıyla sahilin küçük bir bölümünde renk değişikliği olduğunu anımsatan İspiroğlu, bu durumun ters esen rüzgardan meydana geldiğini tahmin ettiklerini aktardı.

İspiroğlu, Sahil Güvenlik, İtfaiye Daire Başkanlığı, Karasu Belediyesi, Valilik ile Büyükşehir Belediye Başkanlığının talimatıyla geçici bir süre tedbir olarak vatandaşların zarar görmemesi için sahile girişin yasakladığını, İl Sağlık Müdürlüğü ve İtfaiye Daire Başkanlığı'nın yaptığı tahliller sonucunda burada herhangi bir sakıncalı durumun olmadığının belirlendiğini vurgulayarak, "Bugün itibarıyla denize girilebiliyor. Sakıncalı bir durum yok, her şey yolunda gidiyor. Tatil süresi boyunca 5 bin 500 kişi bu durumdan etkilenerek polikliniklere başvurdu. Şu anda ilçemizde her şey normal gönül rahatlığıyla şebekeden su içebilirler, denize girebilirler." şeklinde konuştu.

Sakarya'nın Karasu ilçesinde 6 günde yaklaşık 4 bin 500 vatandaşın bulantı, kusma, karın ağrısı veya ishal şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvurmasının ardından bölgede İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ tarafından çalışma başlatılmış, salgına norovirüsün (kusma, ishal ve ateşe yol açan bir virüs türü) neden olduğu belirlenmişti.

Dün de deniz suyunun renk değiştirmesi ve bazı kusma vakalarının görülmesi nedeniyle denize girilmemesi kararı alınmıştı.

Ayrıca, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) de ilçede görülen ishal vakalarıyla ilgili yaptığı çalışmada, bölgedeki su hatlarında 827 kaçak bağlantının bulunduğunu tespit etmişti.

5 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
18e313b9b337de1f1f3bbfc6b80f0381@