Uluslararası Anatolian İzci Kampı Bodrum'da Başladı

Bodrum tavan yalıtımı
uluslararası marka ismi
14 yıl önce
Uluslararası Anatolian İzci Kampı, Muğla'nın Bodrum ilçesinde başladı. 15 ülkeden yaklaşık 5 bin izcinin katıldığı kampta, çeşitli aktivitelerle Avrupa Birliği (AB) Gençlik Projeleri tanıtılıyor.

Turgutreis Belediyesi'nin organizasyonu ve Avrupa Birliği'nin mali desteği ile düzenlenen izci kampına, Türkiye'nin yanı sıra İngiltere, Almanya, Moğalistan, Azerbaycan, Malta, Yunanistan, Polonya, KKTC, Fransa, Letonya ve Hollanda gibi ülkelerinden gelen izciler katılıyor. Bahçelievler mevkiinde 50 dönümlük arazi üzerine kurulan kampta izciler çeşitli etkinliklerle eğlenerek bilgileniyor.

Kampın aktivite yönetiminde yer alan Ayşe Gülsüm Özer, bu yıl üçüncüsü düzenlenilen kampa yabancı izcilerin yoğun ilgi gösterdiğini kaydederek, "Kampta çeşitli aktivitelerimiz bulunuyor. Çok yoğun bir aktivite programı hazırladık. Çeşitli atölye ve saha aktiviteleri gerçekleştiriyoruz. İzciler burada ortak bir şeyler yaparak izciliğin keyfini çıkartıyor. Buradaki faaliyetler izcilerin hayatlarına da yön verecek" dedi.

Kampın aktivitelerinden olan Gelişim Köyü Çadırı'nda, kamp izcilerine değişik sanatsal faaliyetler gerçekleştiriliyor. İstanbul Sakarya İzci Grubu'ndan Ezgi Şahin, TEMA Vakfı ile birlikte gerçekleştirdikleri aktivite kapsamında, sanat etkinlikleri yapıldığını ifade ederek, "Oyun oynamanın ötesinde Gelişim Köyü'ne gelenlerin sosyal duyarlılıklarını artırmayı hedefliyoruz. Gelişim Köyü'ne yabancı izciler de yoğun ilgi gösteriyor. Onlarla dil sorunu da yaşamıyoruz. Eğitim çalışmaları yapmamız yabancıların da ilgisini çekiyor" diye konuştu.

Öte yandan izci kampında bulunan Avrupa Birliği Gençlik Karavanı'nda ise Avrupa Birliği'nin gençlik projeleri anlatılıyor. Gençlik Karavanı Koçu Gürkan Akşayan, Gençlik Girişimi Projesi'nin AB Gençlik ve Eğitim Programları Merkezleri tarafından desteklendiğini vurguladı. Türkiye'nin 2004 yılından itibaren AB Gençlik Programları'nın tam üyesi olduğunu aktaran Akşayan, "Avrupa Birliği'nde gençlere tanınan fırsatları gençlere anlatıyoruz. 15 -30 yaş arasındaki gençleri proje kapsamında yurtdışına gönderiyoruz ve yurtdışında ki gençleri Türkiye'ye getiriyoruz. Bu karavan da bu projelerin duyurusu için çalışıyor. Gençleri 2 hafta ile 12 hafta arasında yurtdışına gönderiyoruz. Projenin masrafları AB ile Türkiye tarafından karşılanıyor. Şimdiye kadar 2 yılda 500 kişinin değişimi gerçekleşti. Son olarak İtalya'ya 12 gencimizi göndereceğiz" şeklinde konuştu.

ODTÜ Uluslararası ilişkiler 2. sınıf öğrencisi Selin Tanrıöven ise Gençlik Karavanı'nın AB projelerini halka direk anlattığına işaret ederek, "AB Gençlik Projeleri, Türkiye'de çok fazla duyulmuş değil. Bu açıdan tanıtım yapmak çok önemli. Yerele inip insanları bilinçlendirmek istiyoruz" diye konuştu.

Yaklaşık 5 bin izcinin katıldığı kampın çeşitli konser, deniz gezileri ve etkinliklerle 11 Temmuz'da sona ereceği belirtildi.