Türkiye'nin Gönüllü Elçileri

Milli Eğitim Bakanlığı'nın “Büyük Öğrenci Projesi” kapsamında Sakarya'da öğrenim gören Türk Cumhuriyetleri ile Türk Topluluklarından gelen yabancı öğrencilerin sorun ve ihtiyaçlarının görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirildi.

Vali Yardımcısı Muammer Aksoy başkanlığında yapılan toplantıya, Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Adapazarı Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim, Gençlik Spor Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü ve Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğü'nden yöneticilerin katıldı.

Toplantıda Azerbaycan, Makedonya, Ukrayna, Kazakistan, Tataristan, Kırgızistan, Çin, Afganistan ve Moğolistan'dan gelerek Sakarya Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans eğitimi gören 31 öğrencinin barınma, yemek, burs, ulaşım, sosyal faaliyetleri ve diğer ihtiyaçları ile ilgili konular görüşüldü.

Öğrencilerin aldıkları devlet burslarının her ay düzenli olarak ödendiği, barınma ve yemek ihtiyaçlarının Kredi Yurtlar Kurumu ile Sakarya Üniversitesi tarafından karşılandığı, ulaşımlarının ücretsiz olarak Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'nce sağlandığının belirtildiği toplantıda, öğrencilerin ilimizi ve ülkemizi daha iyi tanıması için çeşitli geziler düzenlenmesi, sosyal ve sportif faaliyetlere katılmaları konusunda çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Vali Yardımcısı Muammer Aksoy, Sakarya'da ve ülkemizin diğer kentlerinde öğrenim gören yabancı öğrencilerin Türkiye'nin gönüllü elçileri olduğuna dikkat çekerek, bu öğrencilere toplumun tüm kesimlerinin yardımcı olması gerektiğini belirtti. Aksoy, ülkemizdeki yabancılara karşı göstereceğimiz örnek Türk Misafirperverliği'nin Türkiye'nin dışarıdaki tanıtımına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]