"Türkiye Denge Kurmalı"

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, "Türkiye'nin kendini savunma hakkı ile Irak'ın toprak bütünlüğü arasında denge kurması gerektiğini" söyledi.

Gates, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "ABD'nin, Türkiye'nin Irak'a düzenlediği kara operasyonunun kısa sürmesini ve belli noktaları hedeflemesini istediğini" ifade etti.

Gates, "Türk hükümetinin operasyonun amacı, kapsamı ve sınırları konusunda açıklamalarda bulunması gerektiğini" belirterek, "operasyonların ekonomik ve siyasi önlemlerle de desteklenmesi gerektiğini, terörün ancak bu şekilde durdurulabileceğini" kaydetti.

Konuk bakan, "Türkiye'nin, kendini savunma hakkı ile Irak'ın toprak bütünlüğü arasında denge kurması gerekiyor" diye konuştu.

GÜL, GATES'İ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Savunma Bakanı  Gates'i kabul etti.

Çankaya Köşkü'nde yapılan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de hazır bulunduğu görüşmede basına açıklama yapılmadı.

Ankara'daki temaslarını sürdüren Amerikalı Bakan Gates, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmesinin ardından öğle saatlerinde Türkiye'den ayrılacak.

AA

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]