Türkçe öğretmeni olmadığı halde öğretmenlik yapanlara eğitim

İngiltere’de Türkçe öğretmeni olmadıkları halde öğretmenlik yapanlara öğretmenlik becerileri konusunda ders verildi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile İngiltere Türk Dili, Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu tarafından düzenlenen ‘Yurtdışında Türkçe-Türk Kültürü Eğitmen ve Öğretmen Yetiştirme Geliştirme Programı: İngiltere Örneği’ başlıklı proje sona erdi.

Londra’da değişik okullarda asıl mesleği Türkçe öğretmeni olmadığı halde öğretmenlik yapanlara öğretmen becerileri ve yöntemleri konusunda bilgi vermek, uygulamalar yaparak verecekleri eğitimin niteliğinin arttırılması amaçlanan projede, 10 günlük süre zarfında yüz yüze eğitim verildi. Eğitim esnasında uygulamalar ve grup çalışmaları gerçekleştirildi.

Londra ve civarındaki Türk ve devlet okullarında Türkçe öğretmenliği yapan 60 Türkçe öğretmeninin bulunduğu seminere, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Özbay ve Dr. İsa Tözün, iki dillilik üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Tilburg Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kutlay Yağmur’un yanı sıra, Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Firdevs Karahan, Prof. Dr. İsmail Güleç, Doç. Dr. Havva Yaman, Yrd. Doç. Dr. Barış Horzum ve Yrd. Doç. Dr. Bekir İnce düzenlenen seminere konuşmacı olarak katıldı.

"Her zaman destek vermeye hazırız"

Londra Yunus Emre Kültür Merkezi\'nde düzenlenen sertifika törenine, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Türkiye\'nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmaz, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hayati Develi, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Eğitim Ateşesi Uğur Yıkan, KKTC Eğitim ateşesi, Yurt Dışı Türkler Başkanlığı Londra Temsilcisi Necmi Akçay, Konsorsiyum Başkanı Kelami Dedezade, Turkuvaz Derneği Başkanı Mustafa Camgöz, ders veren hocalar ile katılımcılar ve yakınları katıldı.

Sertifika töreninde bir konuşma yapan Elmas, böyle etkinlikleri üniversite olarak desteklediklerini ve Londra’da yaşayan Türklere yardımcı olmanın, onlar için bir şeyler yapmanın kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Bu tür projelere her zaman destek vermeye hazır olduklarını ifade eden Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmaz; programın çok önemli olduğunu, bu tür etkinliklerin artarak devam etmesi gerektiğini ve bu konuda destek vermeye her zaman hazır olduklarını söyledi.

Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürü ve Proje Başkanı Prof. Dr. İsmail Güleç, projeye destek verenlere teşekkür etti.

Program, sertifika töreninin ardından düzenlenen kokteyl ile son buldu.
8 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]