TP Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Sakarya'da!

Türkiye Partisi (TP) Genel Başkanı Abdüllatif Şener, siyasi partilerin kapatılıyor olmasının demokrasi adına sevinilecek bir olay olmadığını söyledi.

Şener, partisinin il teşkilatının açılış törenine katılmak için geldiği Sakarya'da, basın mensuplarının DTP'nin kapatılmasına ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye'de geçmişte çok sayıda parti kapatıldığını belirten Şener, "Siyasi partilerin kapatılıyor olması demokrasi adına sevinilecek bir olay değildir." dedi.

Dün DTP'nin kapatıldığını hatırlatan Şener, siyasi partilerin üzerlerine düşen sorumluluklar uygun siyaset yapması çağrısında bulundu. Şener şöyle konuştu: "Biz isteriz ki bir taraftan partiler üzerine düşen sorumlulukları yerine getirirken, diğer taraftan da süreç iyi yöneltilsin. Türkiye'de parti kapatmaları olmasın. Siyaset halka güvensin, halkta siyasete güvensin. Böyle bir ortamı arzu ederiz ama maalesef bunu görmek her zaman mümkün olmuyor."

"ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI KILIÇ'IN ÇAĞRISINA YORUM YAPMAM"

Şener'e Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, partilerin kapatılmasını zorlaştıran düzenlemeleri yapma çağrısının hatırlatılması üzerine bu konuda yorum yapmak istemediğini kaydetti.

Yasama, yürütme ve yargının ayrı ayrı erkler olduğunu ifade eden Şener, "Anayasa Mahkemesi'nin görevi ayrıdır, yasamanın görevi ayrıdır. Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Verilen bu kararın ardından başka bir organın görev hatırlatmaya yönelik açıklamaları herkes kendince değerlendirebilir. Ben yorum yapmak istemiyorum." şeklinde konuştu.

13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]