Toyota'nın dizel motorlu Verso modeli, Sakarya'da üretilecek

Toyota’nın dizel teknolojisi ve yeni nesil çevreci teknolojiler konusunda BMW ile yaptığı işbirliği anlaşmasında ilk adım atıldı.

Dizel motor yelpazesini genişletecek olan yeni proje Toyota Verso’ya uygulandı. Toyota mühendislerinin yoğun çalışmaları ile motor ve aracın kusursuz birleşimi sağlandı. Yeni motorun uygulandığı ilk Verso, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. tarafından 2014 yılı Ocak ayından itibaren Sakarya’daki fabrikasında üretilecek. Toyota Verso 1.6 D-4D, BMW grubuyla dizel motor tedarik anlaşmasına girilmesinden iki yıl sonra, BMW motoru taşıyan ilk Toyota modeli olarak Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. tarafından Ocak 2014 tarihinden itibaren üretilecek. Böylelikle, 1.6 D-4D ile birlikte Verso, 4 dizel ve 2 benzinli motor olmak üzere daha geniş bir ürün çeşitliliği ile piyasaya sunulacak.

Verso serisini üreten tek tesis


Toyota Motor Europe (TME) Başkan ve CEO’su Didier Leroy, şöyle konuştu: “Toyota olarak, otomotiv sanayinin karşı karşıya geldiği çevre sorunları ile mücadelede birden fazla yaklaşımın gerekliliğine inanıyoruz. Hibrid teknolojisi, çevre açısından sürdürülebilir teknoloji ile araç üretilmesine yönelik stratejimizin ana unsuru olarak artan oranda gelişmektedir. Bunun yanı sıra Toyota olarak, Avrupa’da temiz dizel konusunda da önemli bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. BMW grubu gibi otomotiv sanayinin bir başka lider kuruluşu ile birlikte yaptığımız bu proje ile hem ürün tedarik süremizi iyileştirdik hem de ürün geliştirme maliyetlerimizi azalttık” Verso 1.6 D-4D projesini yürüten TME’nin Belçika’daki teknik merkezi, yaptığı çalışmalarla, Verso’nun mevcut konforu ve dinamik performansını koruyarak, şanzıman ve araç elektroniğinin, yeni motor ile kusursuz birleşimini gerçekleştirdi. Verimliliği ve yakıt emisyonunu iyileştirmek amacıyla, motor taşıyıcıları, çift ağırlıklı volan ve debriyaj baskı sistemi, yeni vites kutusu ve duruş kalkış sistemi gibi parçalar yeniden tasarlandı ve geliştirildi. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş.’nin, 2014 Ocak ayından itibaren Verso 1.6 D-4D’nın üretimine başlayacağı bildirildi. Sakarya’da bulunan Toyota Türkiye, Verso serisini üreten tek tesis olmasının yanı sıra Haziran ayından bu yana yeni nesil Corolla’yı da üretiyor.

BMW grubu ve Toyota, dizel motor projesi dışında, yakıt hücre sistemi ortak geliştirme, yeni bir spor araba platformunun ortak geliştirilmesi için fizibilite çalışmaları, hafif araç gövde teknolojisi üzerine ortak çalışma ve Lityum hava bataryası ortak araştırma konularında daha geniş bir işbirliği içinde olacaklarını açıkladı.
9 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]