TOKİ'den Alt Gelirliye Çekilişsiz Kurasız Ev

TOKİ, 48 ilde çekilişsiz ve kurasız açık satış yöntemiyle yaklaşık 8 bin konut satıyor. 7 ildeki 550 konut alt gelir grubuna ait olacak. TOKİ'nin satışa çıkardığı evlerinin fiyatı 35 bin ila 450 bin TL arasında değişiyor.

Araştırmalar Türkiye'de imkanı olan herkesin önce konut yatırımı yapmak istediğini gösteriyor. Bir şirketin yaptırdığı araştırmaya göre ise Türkler, yayla veya deniz kenarında, müstakil, en az 100 metrekare büyüklüğünde, 3 oda 1 salon, yatak odasında ebeveyn banyosu olan konutlarda yaşamanın özlemini duyuyor.

Bu hayallerin gerçeğe yansıması ise genelde "başını sokacak bir ev" oluyor. Dünya piyasalarının krize sokan ABD'de mortgage sisteminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle dünyada "konut" denilince kabus yaşanmaya başlanmıştı.

Son dönemlerde dünya konut piyasasında yeniden canlanma izlense de ABD'de aralıkta yeni konut satışları yüzde 7.6 gerileyerek 342 bin seviyesinde gerçekleşti. Alıcılar için uygulanan vergi kredilerinin son bulduğu kasımda satışlar 370 bin seviyesindeydi. Aralık ayı verisi marttan bu yana kaydedilen en düşük rakam olarak istatistikler içinde yerini aldı.

EKOTRENT

13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]